ANA SAYFA-HABER ODASI-HABERLER
HABERLER
Takva'dan  Bayram Mesajı
Takva'dan Bayram Mesajı
VANTSO Başkanı Necdet Takva’dan Kurban Bayramı Mesajı   Van Ticaret ve Sanayi Odası (VANTSO) Başkanı Necdet Takva, Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, bayramların özünde sevgi, huzur ve paylaşımın olduğunu belirterek bayramlarda yoğun olarak hissedilen bu güçlü toplumsal değerlere hayatın her anında sahip çıkılması dileğinde bulundu.   Bayramların iyiliklerin kötülüğü, sevginin nefreti yendiği maneviyatın yoğun olarak yaşandığı günler olduğunu belirten Necdet Takva, şunları kaydetti;   “Bir kez daha mübarek Kurban Bayramı’nı kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Dayanışma ve kardeşlik gibi yüce değerleri içselleştirmek için bayramlar önemli fırsatlardır. Yardımlaşma ve dayanışmanın getirdiği güzelliğin ve güç birliğinin değerini bilmeliyiz. Toplum olarak bizleri bir arada tutan bu bağların sağlamlığıdır. Bu bağları sağlam kılan da birbirimize karşı hoşgörü içerisinde, kederde ve sevinçte bir arada olmamızdır.   Özünde sevgi ve huzur olan böylesine kutsal günleri, dargınlıkları ve kırgınlıkları bir yana bırakıp, gönül almak, kalp onarmak, köklü dostluklar kurmak, büyüklerimizin hatırlarını sormak için değerlendirmeliyiz. Bayramlarda yoğun olarak hissedilen bu güçlü toplumsal değerlere hayatımızın her anında sahip çıkmalıyız. Ülke olarak, önümüze çıkan her türlü zorluğu ancak bu birlik, beraberlik ve dayanışma kültürü ile aşabileceğimizi unutmamalıyız.   Bayram sürecinde birçok vatandaşımız yakınlarını görmek amacıyla yollarda olacaklar. Bayram sevinçlerinin acıya dönüşmemesi için, akraba ziyaretlerine ya da tatil beldelerine gidecek vatandaşlarımızı seyahatlerinde trafik kurallarına duyarlı olmaya davet ediyorum. Kurban ibadetini yerine getirecek olan vatandaşlarımızın vahşet ve hayvanlara eziyet görüntülerine izin vermemelerini, ibadetlerini iyilik ve güzelliği yücelten İslam dininin gerektirdiği şekilde yerine getirmelerini diyorum.   Bu duygu ve düşüncelerle, sevgili Vanlıların, saygıdeğer üyelerimizin, bayram vesilesiyle kentimizde bulunan misafirlerimizin ve bütün İslam âleminin Kurban Bayramlarını kutluyor, Bayramın üyelerimiz ve tüm halkımız için bereket ve güzellikler getirmesini diliyorum.”  
Detaylar
Eklenme Tarihi : 09.08.2019 08:00
Okunma : 17
VOTAŞ ürünleri satışta
VOTAŞ ürünleri satışta
Van Tarım İşletmeleri Anonim Şirketi (VOTAŞ)üretmeye başladı. Tarım arazilerinin ekilmesi ile başlayan üretim süreci hasat dönemi ile sona eriyor. Özellikle karpuz üretimi yüzleri güldürdü. Yaklaşık 4 bin dönüm arazide yapılan ekim ile birlikte sezonun karpuzları da görücüye çıktı. Kendine özgü tadı ile üreticilerin beğenisine sunulan Van Karpuz’u gelecek adına umut verici. 30.11.2017 yılında Van Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde Van Büyükşehir Belediyesi’nden alınan Van Tarım İşletmeleri Anonim Şirketi (VOTAŞ) aradan geçen iki yılda yapılan yatırımlarla gelişmeye ve üretmeye başladı. 4000 dönüm arazi de ekilen ürünler, meyve vermeye başlarken, VOTAŞ Karpuzu adı altında tüketiciye ulaşan karpuzlar, kendine has tadı ile beğenildi. VOTAŞ’ta Ağırlıklı olarak yonca ve Arpa ekimi yapılırken, 200 dönüm arazide ise meyve bahçeleri oluşturuldu. Meyve bahçeleri içinde karpuz ve kavun ekiminde ise bu yıl ilk defa ürün alındı. Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fevzi Çeliktaş yerel ürünlerin markalaşması için VOTAŞ’ın kent için çok önemli bir değer olduğunu belirterek “Bugün gururla VOTAŞ’ın ürünlerinin piyasada tüketilmesine şahit oluyoruz. Yerel üreticilerin desteklenmesi, ürünlerinin markalaşması adına VOTAŞ Van için çok önemli değerdir. Tarımsal ürünlerle birlikte hayvansal üretim de iddialı VOTAŞ’ın büyümesi, gelişmesi hepimizin ortak amacı olmalıdır. Bir Van markası olan VOTAŞ’ın tarımsal ve hayvansal ürün üretiminde bu kentin en önemli markası olması için Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak her türlü desteği vermekteyiz. VOTAŞ Yönetim Kurulu’nda bulunan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Büyük bir özveri ve emekle VOTAŞ’ın markalaşması için çaba göstermektedirler. Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak VOTAŞ’ın bütün üretimlerinde onlarla ortak hareket edeceğimizi, onlara her türlü desteği vereceğimizi belirtmek istiyorum. VOTAŞ Van için çok önemli bir markadır” ifadesini kullandı.
Detaylar
Eklenme Tarihi : 05.08.2019 08:00
Okunma : 11
Odamız Üyelerine Yüksek Lisans Harç Desteği
Odamız Üyelerine Yüksek Lisans Harç Desteği
Tarihi, turistik ve kültürel birçok zenginliğe sahip Van ili, gelişmeye açık yapısı ile Türkiye’nin en önemli cazibe merkezleri arasındadır. Yine İran, Irak ve Azerbaycan gibi ciddi potansiyele sahip ülkelere yakınlığı ile de birçok avantaja sahip önemli bir sınır ilimizdir. Fakat İlimizin eğitim-öğretim rakamları göz önüne alındığında bu avantajı kullanamadığı sayısal verilerle de karşımıza çıkmaktadır. Türkiye'de eğitim sıralamasında 75. sırada yer alan İlimizin, eğitimde son sıralarda olması sadece eğitim camiasının değil tüm halkımızın kanayan yarasıdır. Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak ekonomik, sosyal, kültürel ve çevresel birçok konuya temas ederek çözümler üretmekte, kamuoyunda farkındalık oluşturulmaktadır. İlimizin eğitim konusunda ki sorunlarına da bir nebze çözüm olmak üzere İlimizin ekonomisi ve kalkınmasına yönelik Yüksek Lisans yapan Üyelerimizin desteklenmesi kararlaştırılmıştır. Bu amaçla Odamız Yönetim Kurulumuzub almış olduğu karar gereği Odamız Üyesi olduğunu belgeleyen, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi ve Dış Ticaret bölümlerinde Van İlinin ekonomik ve kalkınması dair başlıklarda Yüksek Lisans yapacak Üyelerimizin Yüksek Lisanslarını tamamlamalarına müteakiben harç giderlerinin %30u Odamız tarafından karşılanacaktır. Alınan bu karar ile İlimizin eğitim hayatına bir nebzede olsa katkı sunulacağı inancındayız. Ekonomik, sosyal, kültürel, çevresel ve eğitsel birçok alanındaVan Ticaret ve Sanayi Odası olarak çalışmalar yapmaya,İlimizin refahı ve kalkınması için faaliyetler yapmaya devam edeceğiz.
Detaylar
Eklenme Tarihi : 31.07.2019 07:00
Okunma : 24
Basın ve Kamuoyuna
Basın ve Kamuoyuna
Son aylarda İran üzerinden, büyük ölçekli olarak ilimize yansıyan çok sayıda göçmen ve mülteci akını olduğu gözlenmektedir. Ülkemizin ve özellikle ilimizin göç yolları üzerinde bulunması nedeniyle, sıklıkla karşı karşıya kaldığımız bu durumun düzenli ve kontrollü hale getirilmesi acil bir gerekliliktir.   Hiçbir insanın zorunlu olmadıkça ülkesini ve yaşam alanını terk edemeyeceği bilinci ile zorunluluğa dayalı bu insan hareketliliğinin daha düzenli ve kurallar çerçevesinde gerçekleştirilmesine ihtiyaç duymaktayız. Şehrimizin dezavantajları da göz önüne alındığında bu yoğun insan göçünün, birçok olumsuzluğa sebebiyet verdiği görülmektedir. Yetkililerin öncelikle bu durumu kontrol edilebilir şekilde düzenli hale getirmesi gerekmektedir.   İnsanların karşı karşıya kaldığı bu durumun ve yaşadıkları travmanın farkındayız. Ancak Devlet yetkililerinin bu göç hareketini, kontrollü bir şekilde düzenli hale getirmesi beklentimizdir. Öncelikle bu insanların sağlık kontrollerinin yapılması, belirli coğrafik alanlar, ekonomik düzeyi iyi olan merkezler veya nüfusa ihtiyaç duyulan yerleşkelere yönlendirilmesi, kalış sürelerinin sınırlandırılması ve ilticaya uygun olmayanların ülkelerine dönüşlerinin sağlanması gerekmektedir. Uluslararası örgütlerin özellikle Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği’nden destek talep edilmesi ve uluslararası kurumların sürece dâhil edilmesi sağlanmalıdır.   %21.5’lik bir işsizlik oranı ve kişi başı milli gelirden aldığı pay ile Ülke sıralamasında 80. Sırada yer alan İlimizin maruz kaldığı bu göç hareketi ekonomik, sosyal alanda derin çıkmazlar yaratmaktadır. Başta belediyeler olmak üzere yerel dinamikler harekete geçmeli, kamuoyunda farkındalık oluşturulmalıdır. Her gün onlarca şikâyete maruz kalan meslek odamız, ilgili kurumlar nezdinde bu konunun acil bir şekilde çözümünü beklemektedir. Odamız yaşanan bu göç hareketine vicdani bir perspektif ile bakarak, imkânlar doğrultusunda zaman zaman insanların mağduriyetine ilişkin destek sağlamış olsa da bizleri aşan bir göç hareketine maruz kaldığımız bu süreçte kamu otoritesinin acil çözüm üretmesine ihtiyaç duymaktayız.   Bu göç hareketi ile birlikte özellikle sanayi sitelerimizde ve kümelenmiş iş alanlarında, mülteci ve göçmenlerin konaklaması ile birlikte önemli sorunlar meydana gelmektedir. Özellikle yerel yönetimlerin ve mülki idarenin, kentimizin ekonomik anlamda merkezleri konumunda olan kümelenmiş iş alanlarını kontrol altında tutması gerekmektedir. Basın ve kamuoyuna saygılarımızla. Van Ticaret ve Sanayi Odası / Yönetim Kurulu
Detaylar
Eklenme Tarihi : 29.07.2019 07:00
Okunma : 34
 UNUTMADIK,UNUTTURMAYACAĞIZ
UNUTMADIK,UNUTTURMAYACAĞIZ
Türkiye, 15 Temmuz 2016 gecesi demokrasisine ve hukuk devleti yapısına kasteden hain ve alçakça bir saldırıyı geri püskürterek şunu açıkça göstermiştir: Gücünü sandıktan, yetkisini milletten almayan bir idareyi asla meşru kabul etmeyiz. Demokrasi ve milletin iradesi dışında bir seçeneğe de boyun eğmeyiz.   15 Temmuz hem Türkiye siyaseti, hem de Türkiye ekonomisi için tarihi bir stres testi oldu. Milletin dirayetiyle bu test başarıyla geçildi. Demokrasimiz ve kurumlarımız kaba kuvvete teslim olmayacak kadar olgunlaştıklarını kanıtladı. Devlet içinde illegal örgütlenen FETÖ çetesi ortaya çıkarıldı. Darbe heveslilerine karşı ortaya konan milli direniş sayesinde gelecekte benzer kalkışma girişimi içinde olabileceklerin önüne set çekildi.   FETÖ kaynaklı bu hain darbe girişiminin ortaya çıkmasıyla birlikte, TOBB ve Oda-Borsa camiası olarak tepkimizi ilk anda ortaya koyduk. Darbe girişimine karşı ilk harekete geçen, ilk inisiyatif alan meslek örgütü olduk. Daha darbe bildirisi okunur okunmaz, gece saat 00:22’de çıktık dedik ki; “Milletin iradesi ve demokrasi dışında hiçbir iradeyi tanımıyoruz. Gün demokrasiye sahip çıkma günüdür”.   365 Oda ve Borsamızla birlikte 81 il ve 160 ilçede eş zamanlı olarak darbeye karşı tepkimizi gösterdik. “Demokrasi Vazgeçilmezimiz, Milli İrade Gücümüz, Kardeşliğimiz Geleceğimizdir” dedik. Sonrasında 81 ildeki Odalarımız ve Borsalarımız ilk günden itibaren Demokrasi Nöbetlerinde aktif bir şekilde yer aldı. Ayrıca 15 Temmuz Şehitleri Dayanışma Kampanyasına en fazla katkıyı da TOBB, Odalar ve Borsalar sağladı.   TOBB ve Oda-Borsa Camiası; Demokrasinin, Milletimizin ve Devletimizin Yanındayız.   Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hâkimiyet, kayıtsız şartsız milletindir” ilkesini şiar edinen TOBB ve Oda-Borsa camiası olarak demokrasiyi savunmaya devam edeceğiz. Devletimizin yanında, milletimizin emrinde olacağız. Ülkemizin birliğine, kardeşliğimize ve demokrasimize karşı olanların da karşısına dikileceğiz. Çünkü devletimiz ve ülkemiz var oldukça biz de varız. Demokrasi varsa hepimiz varız.   100 sene önce kahraman ecdadımız “Milletin istiklalini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” diyerek İstiklal Harbinin adeta ilk kıvılcımını yakmıştı. 15 Temmuz 2016 gecesi aynı ilkeyle ve birlikte hareket eden Türk Milleti bir büyük felaketin önüne geçmiş oldu.   Türk iş dünyası olarak, aynı ruh, aynı inançla çalışmayı sürdürüyoruz. Türkiye’nin dünyanın en büyük ekonomileri arasında yerini almasını ve lider ülke haline gelmesini de, yine hep birlikte çalışarak sağlayacağız.   Tarihe geçen bu destansı demokrasi mücadelesinde hayatını kaybeden milli direnişin kahraman şehitlerine Allah’tan rahmet, kıymetli ailelerine sabırlar diliyoruz, gazilerimizi minnetle anıyoruz.”    
Detaylar
Eklenme Tarihi : 14.07.2019 07:00
Okunma : 40
VAN TSO VE PÜİS İŞBİRLİĞİNDE İSTİŞARE TOPLANTISI DÜZENLENDİ
VAN TSO VE PÜİS İŞBİRLİĞİNDE İSTİŞARE TOPLANTISI DÜZENLENDİ
Van Ticaret ve Sanayi Odası ile Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası işbirliğinde akaryakıt bayileri istişare toplantısı gerçekleştirildi.   Van Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen toplantıya PÜİS Genel Merkez Disiplin Kurulu Üyesi ve Van Tso Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Kaya, PÜİS Van Temsilcisi Erdal Demir ve akaryakıt bayisi işadamları katıldı.   Van Tso Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Kaya’nın konuşma yaptığı toplantıda, tehlikeli madde güvenlik danışmanı kapsamı dışında kalan firmaların başvuru prosedürleri, maliyetin altındaki fiyatlarla yapılan satışlar, dağıtım şirketleri tarafından bayilerden farklı adlarla kesilen ulusal stok bedeli, market ve istasyonda çalışan personelin almak zorunda oldukları sertifikalar konuları ele alındı.   Toplantıya telefon bağlantısı ile katılan PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, maliyetin altındaki fiyatlarla yapılan satışlarla ilgili PÜİS’in girişimlerini anlattı. Otogazdaki fiyat rekabeti ile ilgili yaptıkları çalışmaları dile getiren Genel Başkan Okumuş, dağıtım şirketlerini her ay bayilerden aldıkları otomasyon bedeli konusunda PÜİS’in çalışmaları sonucunda EPDK’nın bir kurul kararı taslağı hazırladığını ve taslağa göre mevzuat uyarınca dağıtım şirketlerinin yükümlülüğünde olan (otomasyonda dahil) uygulamaların maliyetinin bayilere yansıtılmayacağının öngörüldüğünü ifade etti. Genel Başkan Okumuş, geçmişte bayilere haksız olarak kesilen idari para cezalarına da dikkat çekerek, bu cezaların affedilmesi, affedilmiyorsa 20’de 1 oranına düşürülerek tahsil edilmesi için TBMM nezdinde yoğun girişimlerde bulunduklarını ve konuyu çok ciddi takip ettiklerini ifade etti. Genel Başkan ayrıca nakliye bedelleri konusunda da uzun zamandır bir çalışma yürüttüklerini belirterek, nakliye bedellerinin ikmal noktalarına göre belirleneceği ve kâr marjından ayrı olarak verileceği bir sistemin uygulanması için çalıştıkları söyledi. Katılımcı bayilerin yoğun ilgi gösterdikleri toplantıda, bayiler bu tür toplantıların düzenli olarak yapılmasını talep etti.
Detaylar
Eklenme Tarihi : 12.07.2019 07:00
Okunma : 26
UÇUŞ SAYILARI ARTIRILARAK BİLET FİYATLARI DÜŞÜRÜLMELİ
UÇUŞ SAYILARI ARTIRILARAK BİLET FİYATLARI DÜŞÜRÜLMELİ
Türk Hava Yollarının uçak sefer sayılarını azaltması nedeniyle özellikle Ankara ve İstanbul’a gitmek isteyen veya söz konusu illerden İlimize gelmek isteyen vatandaşlarımız uçak bileti bulamamaktadır. Bununla beraber uçak bilet fiyatlarının astronomik derecede yüksek fiyattan satılması konuyu içinden çıkılmaz hale getirmektedir. İlimiz 1 milyonu aşkın nüfusuyla ülkenin en doğusunda yer alan ve uzaklık nedeniyle ulaşım tercihinin genellikle havayolu olarak tercih edildiği önemli bir kenttir. Önceki yılların uçuş ve yolcu sayılarına bakıldığı zaman önemli bir potansiyeli barındırmaktadır. Ancak bu tabloya rağmen uçak sefer sayılarının arttırılmaması vatandaşlarımızın bölgede bulunan diğer havaalanlarına yönlendirilmelerine sebep olmaktadır. Ankara, İstanbul yakın mesafelere ihtiyaç fazlası çok sayıda sefer bırakılırken, İlimizde uçuş sayılarının azaltılarak, birçok kentin iki katı fiyatına bilet satışının yapılması manidardır. Özellikle yaz sezonu olması nedeniyle acente firmalarımız tarafından tur organizasyonları yapılması planlanırken, uçak bileti bulunmaması hem seyahat acentelerimizi hem de konaklama sektöründe faaliyet gösteren işletmelerimizi olumsuz etkilemektedir. Bununla beraber İran’dan gelerek ülkemizin diğer şehirlerine gitmek isteyen İran İslam Cumhuriyeti vatandaşları da en az 5-6 gün beklemek zorunda kalacakları için ilimize gelmemektedir. Başta ülkemizin ve dünyanın en önemli havayolu şirketi olan Türk Hava Yolları olmak üzere tüm havayolu şirketlerinin daha fazla kar amacı güderek, ilimize tahsisli uçakları başka rotalara kaydırmalarına yönelik kararlarını tekrar gözden geçirmelerini; Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere son dönemde konunun muhatapları ile yaptığımız Ülkemizde faaliyet gösteren havayolu şirketlerinin ivedilikle uçuş sayılarını veya yolcu kapasitesi yüksek uçakları ilimize tahsis etmesini ve uçak bilet fiyatlarında indirime gitmelerini talep ediyoruz.
Detaylar
Eklenme Tarihi : 05.07.2019 07:00
Okunma : 26
Büyükelçi Chırıstian Berger Van TSO’da
Büyükelçi Chırıstian Berger Van TSO’da
Çeşitli incelemelerde bulunmak üzere Van’da bulunan AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Chırıstian Berger, Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva’yı ziyaret etti. AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Chırıstian Berger, Van Ticaret ve Sanayi Odası’nın bu bölgede bizim ortaklık yaptığımız, birlikte çalıştığımız tek kurum olduğunu belirterek “1 Nisan 2005 tarihinde oda bünyesinde kurulan AB Bilgi Merkezi ile ortaklığımız ve işbirliğimiz başlamıştır. Bugüne kadar çeşitli faaliyetler Van ve Bölge kamuoyuna AB bilgisini en iyi şekilde sağlamış bir ofisimiz var. Bu çalışmalardan dolayı ortağımız ve partnerimiz olan Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu’na teşekkür ederiz. Bu ortaklığımız uzun yıllar devam edecektir. Bugün ayrıca Türkiye’nin farklı illerinde bulunan AB Bilgi Merkezleri Koordinatörleri de Van’dadır. Bu organizasyona ev sahipliği yapmak bile çok önemlidir” dedi. Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva ise AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Chırıstian Berger ve beraberindekileri Van TSO’da ağırlanın onurunu yaşadıklarını belirterek “14 yıldır devam eden ortaklığımız bir çok başarılı projenin hayata geçmesine vesile oldu. Her zaman uyumlu bir işbirliğimiz olmuştuk. Odamız AB Bilgi Merkezi bölgenin en önemli AB referans noktalarından biridir. AB Bilgi Merkezimiz iyi çalışmalar yaparak bölgede AB algısının olumlu olmasına katkı sunmaktadır. Sayın Büyükelçi ve Türkiye’nin 20 ilinden AB Bilgi Merkezleri koordinatörlerini odamız ve ilimizde ağırlamaktan memnuniyet duymaktayım.” Şeklinde konuştu. AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Chırıstian Berger, Van TSO Sergi Salonu’nda bulunan “Vangölü’nün Sırları” fotoğraf sergisinin açılışını yaptıktan sonra AB Bilgi Merkezleri Koordinasyon Toplantısına başkanlık yaptı. Van TSO Yönetim Kurulu Necdet Takva, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Chırıstian Berger’e ziyareti anısına Van halısı hediye etti.
Detaylar
Eklenme Tarihi : 03.07.2019 07:00
Okunma : 18
Akdamar Adası'nda Çok Dilli Konser
Akdamar Adası'nda Çok Dilli Konser
Van'da Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) bünyesinde faaliyet gösteren Avrupa Birliği (AB) Bilgi Merkezi tarafından 'Urartu'dan Avrupa'ya Melodiler' temasıyla çok dilli konser organize edildi. Akdamar Kilisesi önündeki konserde, Anka Müzik Topluluğu, Türkçe, Kürtçe, Arapça, Farsça, İspanyolca, İngilizce, Yunanca, İbranice, Latince ve Ermenice başta olmak üzere 20 dilde şarkılar seslendirdi.   Gevaş ilçesindeki iskeleden teknelerle adaya taşınan yüzlerce kişi, tarihi kilise önündefarklı dillerde şarkılar dinlemenin keyfini yaşadı. Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, burada yaptığı konuşmada, kentte uzun yıllardır AB ile ilişkiler çerçevesinde çeşitli projeler gerçekleştirildiğini söyledi. Van'ın tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yaptığını belirten Bilmez, 'Kentimize ve bölgemize türküler, halaylar, dostluk, kardeşlik, barış ve hoşgörü yakışır. Bu akşamki konserin de bu anlayışa hizmet edeceğine inanıyorum. Konserin birliğimize, beraberliğimize ve dostluğumuza vesile olmasını diliyorum.' dedi. AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger de Van'ın dünyanın en güzel şehirlerinden biri olduğunu ifade etti. Bu etkinliktekültür birlikteliğine dahil olduğunu dile getiren Berger, 'Bizi birleştiren şey kültür ve müziktir.Umuyorum bu akşamki gibi birçok etkinliğimiz daha olacak. AB Bilgi Merkezleri, Avrupa Birliği'ne, Türkiye'ye, birlikteliğin ne anlama geldiğini gösteriyor.' diye konuştu. Van TSO Başkanı Necdet Takva da konsere gelen davetlilere teşekkür etti. Konuşmaların ardından Berger ve davetliler halay çekti.
Detaylar
Eklenme Tarihi : 02.07.2019 07:00
Okunma : 35
Gençler Türkiye'nin AB sürecini konuştu
Gençler Türkiye'nin AB sürecini konuştu
Van Ticaret Sanayi Odası bünyesinde kurulan ve yıllardır kentte birbirinden önemli etkinlik ve programlara imza atan AB Bilgi Merkezi bu kez de gençlerle buluştu. Sık sık AB projeleri ve AB sürecine dair buluşmalar gerçekleştirip Van'ı bu noktada önemli bir merkez haline getiren AB Merkezi, AB'nin konuşulduğu toplantılardan birisine Van'daki gençleri dahil etti. 'Gençlerle AB'yi Konuşuyoruz' programı kapsamında Anadolu Üniversitesi AB Enstitüsü Müdürü Erhan Akdemir ile bir araya gelen gençler hem AB'yi dinledi hem de merak ettiği soruları sordu. Van TSO başkanı Necdet Takva'nın da katıldığı toplantıda birbirinden önemli sorular cevap buldu. Avrupa Birliği Merkezi faaliyetleri kapsamında Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) AB Bilgi Merkezi koordinatörlüğünde düzenlenen 'Gençlerle AB'yi Konuşuyoruz' programı düzenlendi. Program kapsamında Anadolu Üniversitesi AB Enstitüsü Müdürü Erhan Akdemir, gençlerle bir araya geldi. Türkiye'nin AB üyelik süreci ele alınarak gençlerle enine boyunu konuşuldu. Sohbet havasında geçen programa; Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, TOBB Van İli Genç Girişimciler Kurulu, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Gençlik Konseyi, Genç MÜSİAD ve çok sayıda genç katılım sağladı. 'SİZLER BİRLİKTE BAŞLATIYOR OLMANIN ONURUNU YAŞIYORUZ' Program'da söz alan Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, Van Ticaret ve Sanayi Odası'nın Türkiye'nin AB sürecini oda olarak desteklediğini ve 1 Nisan 2005 tarihinden itibaren kurumsal olarak Avrupa Birliği'nin paydaşı olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü belirtti. Takva, 'Bugün bu programı Avrupa Birliği Merkezi faaliyetleri kapsamında gerçekleştiriyoruz. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğrenci Konseyi kısa bir süre önce odamıza ziyarette bulunarak bu tür bir etkinliğin yapılmasının yararından bahsettiler. Oda olarak hızlı bir şekilde faaliyeti başlattık. Bugün bu faaliyetin sizler birlikte başlatıyor olmanın onurunu yaşıyoruz.' diye belirtti. TAKVA: AB SÜRECİNİ DESTEKLİYORUZ, ÇABA HARÇIYORUZ Takva, kentin Avrupa Birliği'nin en doğu ucunda yer aldığını ve Orta Asya'ya sınırı olan bir kent konumunda yer aldığını belirtti. Takva, 'Bizim bu süreci hızlandırıp Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyelik süreci tamamlamamız durumunda da yine kentimizi ayrıcalıklı kılacak önemli bir coğrafi alan içerisinde olduğumuzu da bilmenizi isterim. Bu bizim açımızdan çok önemli ve değerlidir. Biz kent olarak uzun yıllar neredeyse 14 yıldır Avrupa Birliği konusunda faaliyetler yürütüyoruz, işbirliğimizin üst seviyede gelişmesi içinde çaba harcıyoruz. Bu süreci destekliyoruz, ülkemizin Avrupa Birliği'ne uyumu konusunda çaba içerisinde olmasını, desteklediğimizi her platformda deklare ediyoruz.' dedi. TAKVA: KENTİN EN ÖNEMLİ DİNAMİĞİ GENÇLER Takva, kentin genç nüfusu itibariyle ayrı bir önem taşıdığını ve Türkiye'de 21 yaş ortalamasıyla en genç nüfusa sahip şehirleri arasında yer aldığını anımsatarak sözlerini şöyle sürdürdü; Takva, 'Kentin en önemli dinamik gücünü oluşturan gençlerin bundan sonraki süreçte bilinmezleri bilinir hale getirerek değerli hocaların katkısıyla bu sürece dâhil olmasının arzusunu ifade etmek istiyorum.' şeklinde konuştu. AKDEMİR: TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİĞİ'NİN BOYUTLARINA DEĞİNDİ Avrupa Birliği'nin kamuoyunda doğru şekilde anlaşılmasını sağlamak istediklerini ve tarafsız bir şekilde öğrenilen bilgiyi ü aktarmak olduğunu ifade eden üyelik süreci ve kriterleri deği- Anadolu Üniversitesi AB Enstitüsü Müdürü Erhan Akdemir, Türkiye Avrupa Birliği ilişkileri, anlatan kadar dinleyen açısından da zor, karmaşık ve her cümlesinde soru işareti çıkaran bir boyutta olduğunu ifade etti. Akdemir, 'Türkiye Avrupa Birliği ilişkileri salt AB ilişkileri değil, Türkiye Avrupa Birliği ilişkileri; hukuki boyutu, siyasi boyutu, kültürel boyutu ve ekonomik boyutu olan bir kompleks yapıyla bütünleşik bir durumdur. Her bir açısından baktığımızda yani hukuken ele aldığımız zaman nedir AB ilişkileri temel belgesi, 12 Eylül 1963 tarihli Ankara anlaşmasıdır. Bu anlaşmaya baktığımız zaman içeriğinde Türkiye'nin üye olması hukuken herhangi bir engelle karşı karşıya olması mı gerekiyor, yüz kere üye olmamız gerekiyor peki niye değiliz? Ekonomik olarak baktığımız zaman özellikle 2008 küresel krizden bugüne geldiğimiz zaman Türkiye'nin son 2-3 yılını göz ardı edersek, Türkiye'nin ekonomik olarak AB üyesi olması lazım.
Detaylar
Eklenme Tarihi : 02.07.2019 07:00
Okunma : 17
Tahran-Van Demiryolu İki ülke arasındaki ulaşım için büyük kolaylık
Tahran-Van Demiryolu İki ülke arasındaki ulaşım için büyük kolaylık
Tahran-Van yolcu tren seferlerinin başlamasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Takva, İranlıların Van’a olan ilgisini her zaman sıcak tutmak gerektiğini belirtti. Uzun yıllardır kentin kaderini değiştirecek çalışmalar için çabaladıklarını ifade eden Başkan Takva, “İran’da bulunan muhataplarımızla sayısız görüşmeler gerçekleştirdik. Özellikle Kapıköy Gümrük Kapısı’nın modernizasyonundan sonra bu tür gelişmelerin ortaya çıkmasını bekliyorduk. İranlıların Van’a olan ilgisini her zaman sıcak tutmalıyız. Mart ayında Nevruz tatili ve alışveriş için gelmelerin, yaz döneminde de tatil için gelmelerini cazip hale getirmeliyiz. Çünkü Van, Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biridir' dedi.   “Kalıcı olması için gerekli ilgiyi göstermeliyiz” Tren seferlerine gerekli ilginin gösterilmesi gerektiğinin altını çizen Takva, sözlerini şöyle sürdürdü: “Batıda bulunan tüm tatil olanakları artık Van’da da mevcuttur. Ayrıca halkımız da bir turizm kentinde yaşamanın bilincine ulaşmalı. Gelen İranlı turistlere kolaylıklar sağlamalıdır. Esnafımızın da duyarlı olması, İranlılara kolaylıklar sağlaması bizim önceliğimizdir. Türkiye’nin en modern kapısına sahibiz. Bu durum gelen İranlı turistler açısından da büyük kolaylık. Artık daha rahat işlem yapıp, kısa sürede geçişlerini yapmaktadırlar. Tahran-Van demiryolu, iki ülke arasında ulaşım içinde büyük kolaylık sağlayacaktır. Bu seferlerin kalıcı olması için gerekli ilgiyi göstermeliyiz.”
Detaylar
Eklenme Tarihi : 02.07.2019 07:00
Okunma : 23
Kömürcüler Toplu Alımlara Karşı
Kömürcüler Toplu Alımlara Karşı
Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Kaya; Yeni Ekonomi Programı kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yakacak alımlarının il düzeyinde birleştirerek toplu alımlar yapması, sektördeki ekonomik krizi derinleştirecektir dedi.   Milli Eğitim Bakanlığının yakacak ihtiyaçlarının il düzeyinde toplum alımlar şeklinde gerçekleşmesine yönelik uygulamasını üzerine Van Ticaret Sanayi Odası Enerji sektöründen sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Kaya açıklamalarda bulundu.   İlhan Kaya, Milli Eğitim Bakanlığının Ocak ayı içerisinde İl Milli Eğitim Müdürlüklerine yakacak ihtiyaçlarının artık toplu alımlar şeklinde gerçekleştirileceğini bildirmesi üzerine Odamızın 12.Meslek Komitesi tarafından gerekli çalışmalar başlatılmış, yaşanan mağduriyet 25 Ocak 2019 tarihinde Van Milletvekillerine intikal ettirilmiştir. Aradan geçen süre zarfında konuya ilişkin bir gelişme sağlanmamıştır dedi.   Kaya, son yıllarda ilimizde doğalgaz kullanımının artması nedeniyle sektör önemli oranda küçülmüştür. Daha çok kamu kurum ve kurulularının taleplerini karşılayan üyelerimiz bu uygulama ile birlikte bitme noktasına gelecektir. Tebliğde İl ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin yakacak ihtiyaçlarının birleştirilerek toplu alım çerçevesinde karşılanacağı ifade edilse bile, yerelde toplu alımı karşılayabilecek bir firma bulunmamaktadır. Bu nedenle dışarıdan gelecek firmalar Van Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bu yıl ihtiyaç olarak bildirilen 35 Bin Tonu aşkın yakacak alım ihalesini üstlenecektir.   İlhan Kaya, son dönemde yaşanan ekonomik sıkıntılar ilimiz esnaf ve tüccarını olumsuz etkilemiştir. Hal böyle iken, kamu kurum ve kuruluşlarının mal ve hizmet alımlarını yerel firmalardan yapmaması, sorunu daha da derinleştirecektir. Bu sürecin atlatılmasında yerel esnaflara verilecek destekler önem arz etmektedir. Sektörde faaliyet gösteren firmaların mağduriyetinin giderilmesine yönelik, Milletvekillerimize ve karar alıcılara bir kez daha seslenmek istiyoruz. Bu uygulama maliyetlerin ve harcamaların azaltılması yönünde hissedilebilir bir katkı sağlamayacaktır. Aksine sektörde faaliyet gösteren işletmeleri kapanma noktasına getirerek, yeni işsizler ordusunun ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu nedenle gerekli merciler nezdinde girişimlerin yapılmasını bekliyoruz.   Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak, kamu kurum ve kuruluşlarının tüm mal alımlarını yerel esnaftan yapması konusunda üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirerek ilgili bakanlıklar ve kurumlar ile çeşitli tarih ve dönemlerde iletişime geçmenin yanı sıra basın ve kamuoyunda bu noktada farkındalık oluşturarak açıklamalarda bulunduklarını ifade eden İlhan Kaya. Yine kurumsal misyonumuz gereği, şehrimizin kalkınması ve istihdam sağlayıcıların mağdur olmaması noktasında yakacak sektöründe meydana gelecek bu olumsuzluğun giderilmesini istiyor ve sorunun çözüme kavuşmasını bekliyoruz. Bu çerçevede alım sürecinin Van Kömürcüler ve Oduncular Kooperatifi marifetiyle gerçekleşmesini talep ediyoruz dedi.
Detaylar
Eklenme Tarihi : 14.06.2019 06:00
Okunma : 27
Basın ve Kamuoyuna Van TSO'dan Belediyelere ziyaret
Basın ve Kamuoyuna Van TSO'dan Belediyelere ziyaret
Van Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı öncülüğünde, şehrin menfaatlerini önceleyen ve ortak paydada kentin sorunlarını çözme kararlılığı ile Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve ilçe belediye başkanları nezdinde bir dizi ziyaret gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmelerin etkin ve verimli sağlanması hususunda Büyükşehir Belediye Başkanlığı başta olmak üzere Edremit ve Tuşba Belediye Başkanları ziyaret edilmiştir. Bu itibarla ilerleyen zamanlarda diğer ilçe belediye başkanları ile de kentin menfaatleri ve kurumsal iletişimin sürekliliği noktasında bir araya gelinecektir.   Yapılan görüşmelerde Büyükşehir Belediye Başkanının olumlu ve yapıcı yaklaşımlarından büyük bir memnuniyet duyulduğunu belirtmek isteriz. Tebrik ziyaretlerinde ele alınan; Van Katı Atık ve Geri Dönüşüm Tesisi’nin devamlılığının sağlanması ve Van Gölü Biyolojik Arıtma Tesisi’nin hızlı bir şekilde etkin hale getirilme çabası memnuniyetle karşılanmıştır. Yine, Ramazan ayı boyunca Cumhuriyet Caddesi’nin trafiğe kapatılarak seyyar uygulamasına açılmasından duyulan rahatsızlık ifade edilmiş, Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın seyyar satıcılar için kalıcı ve sürdürülebilir alanlar oluşturma konusundaki yaklaşımı ele alınmıştır.   Ayrıca; kentimizin imar problemi, Van Gölü Belediyeler Birliğinin devamlılığı, İran ile ilişkilerin geliştirilmesi ve kentimizde Konsolosluk seviyesinde hizmet verilmesi, ulaşım ana planı, alternatif yolların açılması, çevre yolu, Van Gölü Haftası programı, Kent Estetik Kurulunun aktif hale gelmesi, ekonomik anlamda yapılacak yatırımlar ve istihdam girişimlerinin artırılması ve özellikle kentimizin en önemli marka değerlerinden olan VOTAŞ’ın Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile desteklenerek kent ekonomisine kazandırılarak markalaştırılması konularında işbirliği yapılmasının gerekliliği gündeme getirilmiştir.   Yerel yönetimlerin seçim sonrasında siyasal perspektifden ziyade kentin menfaatleri ve kalkınması doğrultusunda üretim ve hizmet odaklı çalışmasının gerekliliği dile getirilerek; bu istikamette, yapılacak tüm çalışmalarda Van TSO olarak işbirliğinin sağlanacağı, olası negatif durumlarda tepkisel anlamda bir duruş sergileneceği de ifade edilmiştir. Büyükşehir Belediye Başkanının bahsi geçen konu başlıkları ile ilgili şeffaf ve yapıcı yaklaşımı olumlu değerlendirilmiş, yine Edremit ve Tuşba İlçe Belediye Başkanları ile yapılan görüşmelerde de benzer başlıklar gündeme getirilerek; yapılacak olumlu girişimlerde Odamızın aktif rol alarak, destekleyici ve tamamlayıcı bir misyon yükleneceği belirtilmiştir.   Başta Büyükşehir Belediye Başkanı olmak üzere Edremit ve Tuşba Belediye Başkanlarının sıcak ve içten yaklaşımlarının memnuniyetle karşılandığını tekrar belirterek; kentin ortak menfaatleri doğrultusunda bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonrada ekonominin ve iş dünyasının çatı kuruluşu olarak üzerimize düşen her türlü sorumluluğun bilinciyle ayrıştırıcı bir anlayışa mahal vermeden sahiplenici, ortaklaşan ve destekleyen bir anlayış ile her türlü girişimi destekleyeceğimizi belirtir, başta Büyükşehir Belediye Başkanı olmak üzere Edremit ve Tuşba Belediye Başkanlarını tebrik eder, başarılı çalışmalara imza atmalarını temenni ederiz.     M. Yasin Ertürk Necdet Takva Meclis Başkanı Yönetim Kurulu Başkanı     Fevzi Çeliktaş Şefik Eren Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Yönetim Kurulu Başkan Yrd.      
Detaylar
Eklenme Tarihi : 31.05.2019 05:00
Okunma : 56
VAN TSO’dan  ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımı
VAN TSO’dan ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımı
Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği işbirliği ile Ramazan ayı içinde ihtiyaç sahibi 500 aileye gıda yardımı yapıldı.   Büyük Bir titizlikle gerçekleştirilen gıda yardımları Van TSO Meclis Üyelerinin de desteği ile belirlenen ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırıldı. Her yıl geleneksel hale getirilen ihtiyaç sahibi ailelere yardım, bu yılda Ramazan Ayının maneviyatına uygun gerçekleştirildi.   Van TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şefik Eren, Ramazan ayının sosyal yardımlaşmanın ve dayanışmanın arttığı, saygı, sevgi, merhamet gibi duyguların insanlar arasında zirveye ulaştığı mübarek ve önemli bir ay olduğunu belirterek “Van TSO Yönetim Kurulu olarak ihtiyaç sahibi aileleri odamız meclis üyelerinin de desteği ile belirledik. Ayrıca bize müracaat etmiş aileler vardı. Bizde TOBB ve Odamız işbirliği ile Ramazan Ayının maneviyatına uygun, paylaşma ayı da olan bu kutsal günlerde ihtiyaç sahiplerine gıda paketlerimizi ulaştırdık. Arkadaşlarımız bu konuda oldukça titiz davrandılar. Belirlenen ailelere onların istediği şekilde yardımlar ulaştırıldı. Yardımların dağıtımında katkıda bulunan meclis üyelerimize de teşekkür ederiz. İnşallah bir nebze olsa da sevindirdiğimiz aileler olmuştur” ifadesini kullandı.   Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu her yıl Ramazan ayında ihtiyaç sahibi 500 aileye gıda yardımında bulunmaktadır.
Detaylar
Eklenme Tarihi : 30.05.2019 05:00
Okunma : 250
Genç Girişimciler Kurulu’ndan  Van Valisi Bilmez’e ziyaret.
Genç Girişimciler Kurulu’ndan Van Valisi Bilmez’e ziyaret.
TOBB Van İli Genç Girişimciler Kurulu Üyeleri Van Valisi Sayın M. Emin Bilmez’i makamında ziyaret etti. Kentimizin genç nüfus potansiyelinin kalifiye işgücüne dönüşmesi ve ekonomik, sosyal konular üzerine değerlendirmelerin yapıldığı görüşme Van Valiliğinde gerçekleşti.   TOBB Van İli Genç Girişimciler Kurulu Başkanı M. Seyhan Demir, yaptığı değerlendirmelerde; kentin genç nüfus oranına değinerek hayvancılık sektörü başta olmak üzere imalat sanayinin gelişmesi ile birlikte istihdam oranının artabileceğini, dolayısıyla kentin ekonomik refahının bu minvalde gelişebileceğini kaydetti.   Demir, genç nüfusun özellikle hayvancılık sektörü ve imalat sanayine yönlendirilmesi ve bu sektörlerde girişimlerde bulunulması noktasında motive edilerek desteklenmesi gerektiğini, kurul olarak bu konuda her türlü destek sunabileceklerini belirtti. Demir, son olarak tekstil sektöründe yapılan yatırımların genişletilmesi ile birlikte kalifiye emek ve işgücüne ihtiyaç duyulduğunu ifade ederek, bu noktada Valilik öncülüğünde ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapabilecekleri ifade etti.   Van Valisi M. Emin Bilmez ise gençlerin ziyaretinden son derece memnuniyet duyduğunu belirterek, kentin ekonomisinin ilerlemesi ve istihdam oluşturulması yönünde yapılabilecek tüm girişimlere destek verebileceklerini belirtti.
Detaylar
Eklenme Tarihi : 30.05.2019 05:00
Okunma : 47
KREDİ HESAPLAMA
DÖVİZ
USD: 5.59 TL
EURO: 6.2 TL
GBP: 6.79 TL