Van Ticaret ve Sanayi Odası - VANTSO Web Portalı
Türkçe
Odalararası İlişkiler
Odalararası İlişkiler

 

VAN TSO YÜKSEKOVA TİCARET VE SANAYİ ODASINA KUCAK AÇTI 

Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimi, Yüksekova Ticaret ve Sanayi Odasına üye olanların mağdur olmaması için TOBB ve Gümrük Ticaret ve Sanayi Bakanlığı ile yapılan görüşmeler neticesinde, Van Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde, Yüksekova Ticaret Odası Yönetimine kullanılmak üzere bir birim tahsis edildi.

IĞDIR TSO'DAN ZİYARET 

Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası personeli Van Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret etti. Ziyarette Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Akreditasyon sistemi başta olmak üzere kasım ayında yapılması beklenen akreditasyon denetimi hazırlıkları görüşüldü. Karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.

KIYASLAMA  ZİYARETİ 

Odamız Mali İşler Müdürlüğü personelleri tarafından örnek uygulamaların incelenmesi ve kıyaslama faaliyetini gerçekleşmesi amacıyla Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Kocaeli Ticaret Odası, Urumiye Ticaret sanayi ve Madencilik Odasına ziyarette bulundu. 

 

Van İli Ticaret ve Sanayi Odaları ile Ticaret Borsası Müşterek Yönetim Kurulu toplantısı

Van İli Ticaret ve Sanayi Odaları ile Ticaret Borsası Müşterek Yönetim Kurulu toplantısı Van Ticaret ve Sanayi Odasında yapıldı. Van Ticaret ve Sanayi Odası, Van Ticaret Borsası ve Erciş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri üyeleri katılım sağladı. Toplantıda kentin ekonomik ve sosyal sorunları ele alınarak aşağıdaki sonuç bildirgesinde yazılı bulunan konular üzerinde mutabakata varılmış ortak hareket etme konusunda görüş birliğine varılmıştır.

1.9. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurasında gündeme alınmak üzere;

-Ulaştırma;  Şırnak –Van Kar yolunun tamamlanmalı, Çevre yolunun gerekli yasal (özellikle 18.madde engeli) düzenlemelerin yapılarak tamamlanmalı, Kuzey Van Gölü Demir Yolu hattının yapılmalı ve ilimizde lojistik merkez açılmalıdır.

-Ekonomik Tedbirler; Bölgeye özel bir teşvik paketi açıklanmalı, bankacılık sektöründe karşılaşılan sorunların çözümü ve finansmana erişim kolaylaştırılmalı Mücbir sebep hali nedeniyle ötelenen ve biriken Vergi borçları sorunu çözüme kavuşturulmalı, ekonomik sicil affı çıkarılmalı

-Çözüm Süreci; Ülkede toplumsal huzurun ve barışın sağlanması konusunda bütün kesimlerin yeniden konuyu ele almalı ve sonuç alınıncaya kadar toplumsal mutabakat korunmalıdır.

-Enerji; İlimizin güneş enerjisi potansiyeli kamu destekleri ile değerlendirilmeli, kentin elektrik alt yapısı yenilenmeli ve elektrik kesintileri konusunda kesin çözümler bulunmalı, Doğal gaz kentin tamamına bir an önce ulaştırılmalı,

-Makro Yatırımlar; İlimizde ve bölgemizde özellikle Tarım, Hayvancılık, Turizm başta olmak üzere makro düzeydeki yatırımlar kamu öncülüğünde yapılmalıdır. Bu konuda hükümet desteği alınmalıdır.

İlimizde faaliyet gösteren Meslek Odalarının Kurumsal alt yapılarının geliştirilmesi ve teknik ekipman sorunlarının giderilmesi ve hizmet kalitesinin arttırılmasına katkı sunmak üzere ortak proje hazırlanması konusunda görüş birliğine varıldı.

İŞ-KUR,  KOSGEB gibi kurumların kredi ve hibe destekleri konusunda bölgenin koşullarının göz önüne alarak çalışma yapmaları gerekmektedir. Bu konuda ilgili kurumlar ile görüşme yapılması yapılması kararı alındı.

 

Galeri
2
3
4
5
6
KREDİ HESAPLAMA
DÖVİZ
USD: 19.07 TL
EURO: 20.54 TL
GBP: 23.38 TL