Van Ticaret ve Sanayi Odası - VANTSO Web Portalı
Türkçe
ANA SAYFA-HABER ODASI-HABERLER-DÜNYA KAHVALTI GÜNÜ KUTLU OLSUN
Dünya Kahvaltı Günü Kutlu Olsun
Eklenme Tarihi : 03.06.2024 16:23

Erciş ilçesindeki İnci Kefali Tabiat Parkı’nda, kahvaltı kültürünün tanıtılmasını sağlamak amacıyla “Dünya Kahvaltı Günü” etkinliği düzenlendi. Van Ticaret ve Sanayi Odası, Erciş Kaymakamlığı ve Erciş  Ticaret ve Sanayi Odası’nın katkılarıyla gerçekleştirilen etkinliğe, kent merkezi ve ilçeden yüzlerce kişi katıldı.

Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) tarafından katılımcılara Van kahvaltısında yer alan otlu peynir, murtuğa, kavut, cacık, süt kaymağı ve karakovan balı gibi ürünler ikram edildi. Kurulan sofralarda kahvaltı yapan vatandaşlar, daha sonra Van Gölü’nde yaşayan ve her yıl 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri arasında üremek için tatlı sulara akın eden inci kefallerinin göçünü izledi.

Etkinliğe katılan Erciş Kaymakamı Murat Karaloğlu, yöreye özgü çeşitleriyle Van kahvaltısının dünyada marka haline geldiğini ifade etti. Kahvaltının kent için vazgeçilmez olduğunu belirten Karaloğlu, “İlçemizde aynı zamanda 11’inci Uluslararası İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali de yapılıyor. Kentte her yıl düzenlenen Dünya Kahvaltı Günü etkinliğinin, Van kahvaltımızın tanıtımına katkı sunacağına inanıyorum. Kahvaltımızın uluslararası platformlarda yer alması için var gücümüzle çalışıyoruz. Yüksek rakımlı bölgelerde yetişen bitkilerle yapılan otlu peynir, karakovan balı gibi ürünler kahvaltımızın vazgeçilmezi. Etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederim. İki güzel etkinliği bir arada yapmanın mutluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Van TSO Başkanı Necdet Takva ise Van’da 2014’te 51 bin 793 kişinin katılımıyla dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrasını kurduklarını anımsattı. Dünya Kahvaltı Günü etkinliğinin bu yıl beşincisini düzenlediklerini belirten Takva, “Kahvaltı kültürümüzün devam etmesine katkı sunan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ederim. 10 yıl önce ‘Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası’ rekorunu kırarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdik. Bugün de İnci Kefali Tabiat Parkı’nda etkinliğimizi düzenledik. Katılımcılar hem kahvaltı yaptı hem de inci kefali göçünü izledi. Yurt dışındaki temsilciliklerimizde de Van kahvaltısı tanıtılıyor. Bunun mutluluğunu yaşıyoruz.” şeklinde konuştu.

Galeri
Dünya Kahvaltı Günü Kutlu Olsun
Dünya Kahvaltı Günü Kutlu Olsun
Dünya Kahvaltı Günü Kutlu Olsun
Dünya Kahvaltı Günü Kutlu Olsun
Dünya Kahvaltı Günü Kutlu Olsun
Dünya Kahvaltı Günü Kutlu Olsun
Dünya Kahvaltı Günü Kutlu Olsun
Dünya Kahvaltı Günü Kutlu Olsun
KREDİ HESAPLAMA
DÖVİZ
USD: 32.52 TL
EURO: 34.79 TL
GBP: 41.42 TL