ANA SAYFA-HABER ODASI-HABERLER-#DÜNYAKAHVALTIGÜNÜ DÜNYAYA BİR KEZ DAHA VAN KAHVALTISINI DUYURMA VAKTİ
#dünyakahvaltıgünü Dünyaya bir kez daha Van kahvaltısını duyurma vakti
Eklenme Tarihi : 04.06.2021 09:04

Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) yönetim kurulu bu yıl ikincisini düzenleyeceği “Dünya Kahvaltı Günü” lansman ve istişare toplantısında gazetecilerle bir araya geldi. Açılış konuşmasını yapan Van TSO Başkanı Necdet Takva, “Şimdi kahvaltımızı dünyaya tanıtmak ve duyurmak adına sosyal medya hesaplarından Pazar günü yapacağımız kahvaltıları #dünyakahvaltıgünü hashtagi ile paylaşarak birinci sıraya gelmek olduğunu ifade etti.


Yaylalarda yetişen bitkilerle yapılan “otlu peynir” un, tereyağı ve yumurtanın karışımıyla hazırlanan “murtuğa”, kavut, kavurmalı yumurta, cacık, süt kaymağı ve karakovan balı gibi farklı ürünlerle kentin marka değeri olan Van kahvaltısı koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması dolayısıyla bu yıl sosyal medyadan yapılacak paylaşımlarla kutlanacak. Van'da 51 bin 793 kişinin katılımıyla 'dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası' rekorunun kırılmasına ve Van'ın Guinness Rekorlar Kitabı'na girmesine öncülük eden Van Ticaret ve Sanayi Odası (TSO)’nun 6 Haziran’da gerçekleştirilmesi beklenen 'Dünya Kahvaltı Günü' etkinliğine sosyal medya hesapları üzerinden yapılacak paylaşımlarla büyük bir katılım sağlaması bekleniyor.

 

“İKİ GÜN SONRA KUTLAYACAĞIMIZ GÜNÜ DÜNYAYA ARMAĞAN EDELİM” Pazar günü sosyal medya üzerinden kutlanacak günün dünyaya armağan edilmek istendiğini söyleyen Takva, “Bu bir aile toplantısıdır. Hiç birimizin bir birimizden farkı yoktur dolaysıyla hepimiz bu şehirde yaşayan, bu şehrin gemisi içinde yol almaya çalışan insanlarız. Dolayısıyla burada bir protokol hiyerarşi yapı içerisinde değil samimi bir yaklaşım içerisinde iki gün sonra kutlayacağımız ve dünyaya armağan edeceğimiz bir günü konuşalım paylaşalım ve bu konuda sizlerin de desteğine duyduğumuz ihtiyacı vurgulayalım istedik. O yüzden buradayız. Şehirlerimize ülkemize dünyaya fayda sağlamak üzerde çalışmalarımıza yeniden kaldığımız yerden devam kararı alındı. Bizler de bu amaca hizmet edecek çalışmaların içerisindeyiz.” Dedi.

 

DÜNYANIN EN KALABALIK KAHVALTI SOFRASINI KURDUK

 

2014yılının 1 Haziranında Pazar günü dünyanın en büyük kalabalık kahvaltı sofrasının kurulduğunu ve rekorlar kitabına girildiğini ifade eden Takva konuşmasını şöyle sürdürdü: “Uluslararası akreditasyon kurulu olan guinness rekorlar kitabına girmeyi başaran bir şehrin çocuklarıyız bu önemli idi. Bugün dünyada en fazla ilham veren rekordan biri olarak anılıyor. Uluslararası literatüre baktığınız zaman, ilham veren binlerce rekor var ama insanları bir araya getirmek dolaysıyla markalaştırmasına kente katkı sağlamak üzere yapılan bu çalışmayı da uluslararası literatüre ilham veren on tane rekordan biri olarak değerlendiriyor. Burada hepinizin çok büyük emeği ve katkısı var. Tabi bunu ileriye de taşımak gerekiyordu. Orada bırakmamak gerekiyordu. Aradan epey bir zaman geçti ve geçen yıl tam kapanmanın dayanılmaz olduğu dönem de yönetim kurulundaki tüm arkadaşlarımız samimi bir çaba ile inovatif bir fikir ile bu kapanma sürecini şehrimiz lehine fırsata dönüştürmenin bir yolunu tartışamaya açtılar ve biz yine geçen yıl haziranın ilk Pazar günü 7 Haziran’da sadece sosyal medya üzerinden kahvaltı kültürümüzü temel alacak bir çalışma başlattık ve dünyaya 365 günün birini Van dan hediye ettik. Ya da yılın 365 gününden birini artık şehrimizle anılan bir çalışma başlattık. Sizlerin de yine desteği, katkısı, enformasyonu bilgilendirmesi ile inanılma derecede bir ilgi ve alaka ile karşılaştık. Sadece piyar değeri itibari ile arkadaşlarımızın yaptığı çalışmalar aşağı yukarı iki milyon TL nakit bir piyar karşılığı olduğu gerçeğini ortay çıkardı.”

 

TÜM DÜNYADAN KATILIM SAĞLANDI

 

Dünyanın her tarafından insanların dünya kahvaltı gününe sahiplik ettiğini söyleyen Takva, 'Amerika dan Afrika dan Rusya’nın uzak Köşelerinden, Cinden, Japonya dan Arap Ülkelerinden insanlar kahvaltılarını paylaştılar 7 haziran Pazar günü. Ve dünya kahvaltı günü bu anlamda Van dan Dünyaya armağan edilmiş bir faaliyet olarak gün yüzüne çıktı.” İfadelerini kullandı.

 

“AVRUPA BİRLİĞİ DELEGASYON BU İŞE SAHİPLİK ETTİ”

 

Her yıl haziranın ilk pazar günü dünya kahvaltı günü ilan etmek suretiyle çalışmalar sürdürüldüğünü ifade eden Takva, “Geçen yıl Avrupa birliği delegasyon bu işe sahiplik etti. Bürükselde kahvaltı yaptı delegasyon başkanı bunu paylaştı. Yine tarım bakanı hepinizin bilgisi dâhilinde çok şık çok güzel çok destekleyici bir paylaşım yaptı. Türkiye odalar borsalar birliği çok güzel bir paylaşım yaptı. Bakanlar yaptılar özellikle dış işleri bakan yardımcısı Faruk kaymakçı ismini buradan anmak istiyorum. Kendisi ile tanışmıyoruz sadece bir telefon görüşmemiz oldu.” Dedi.

 

Van kahvaltısının tanıtmak adına Bu yıl koşulların sağlanmasıyla Dış İşleri Bakanlığı bahçesinde bir kahvaltı programı düzenleneceğini söyleyen Takva şunları söyledi: “Bu yıl dünya kahvaltı gününün dış işleri bakanlığı nüktesinde sahipleneceğini bizimle paylaştı. Ve eğer koşullar uygun olursa dış işleri bakanlığı bahçesinden de bir kahvaltı yapmak suretiyle bunu dünyaya duyurmanın çabası içerisinde olacaklarını söylediler. Ama hepiniz biliyorsunuz Pazar günü tam kapanma var dolaylısıyla Pazar günü yine sosyal medya üzerinden bu süreci bütün dünyaya geçen yıl olduğundan bir adım daha öteye yaşamamız gerektiğini düşünüyoruz. Bunu biz yapamayız, sadece biz yapamayız elbette bizde elimizden geleni yapacağız ben ve arkadaşlarım meclis üyelerimiz, ticaret sanayi odası üyeleri, yakından dokunduğumuz sivil toplum örgütü başkanları. Herkes kendi çevresi ile bu farkındalığı üst düzeye taşımaya çalışıyor tüm arkadaşlar ama bu yeterli değil. Sizlerin de geniş bir ağınız var, geniş bir çevreniz var.'

 

TAKVA: BU BİR ŞEHİR MESELESİDİR

 

Bunun kişisel bir mesele olmadığını bir şehir meselesi, bir kent meselesi olduğunu aktaran Takva, “Bu yüzden bunu mümkün olduğunca dünyanın her tarafındaki insanların sahiplenmesini sağlayacak bir anlayışla, bir duyuru ile bir çağırı ile daha üst düzeye taşıyalım ve bu çabamız her yıl olağan halde muhteşem bir kahvaltı ile süslensin istiyoruz. Yani bugün sizlerle bir arada olmamın sebeplerinden biri bu dediğim gibi 2014 bir kentin ulusallaştırması, markalaşması bilinirliği açısından Van halkının bir kenetlenme günüydü.” Diye konuştu.

 

VAN PASATASI ŞU AN TESCİL AŞAMASINDA

 

Van’ın birçok yöresel ürünlerinin patent aldığını ve bazı ürünlerin ise patent aşamasında olduğu ifade eden Takva konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Ondan sonra başlayan bir süreç var. O süreçte de malumunuz biz yine kahvaltımızın bileşeni olan bazı ürünlerinde tescilleme imkanı bulduk. Van otlu peyniri, keledoş, kavut, murtağa, saatli gümüş işlemeciliği ve Van kahvaltısı garanti marka tescili işlemleri tamamlandı geçtiğimiz yıllar içerisinde. Van pasatası şu an tescil aşamasında büyük ihtimalle birkaç gün içinde veya bir hafta içinde oda tescillenecek. Yine başvurusu yapılan ürünler var şuanda, Kürt köftesi, tandırda Van balığı, çirişli bulgur pilavı, ayran aşı, sengesel şuanda başvurusu gerçekleşti. Şuanda çalışması devam eden bazı ürünlerde var. Erişte aşı, halise, bulgur şilesi, ciğer köftesi, kaburga kebabı, tava, püşürük, kavurmalı cımbır, tandır ekmeği ve acem köftesi şu anda çalışmaları devam eden diğer yöresel ürünlerimiz.'“KAHVALTIMIZI KÜÇÜMSEMEMEK GEREKİR”Van kahvaltısının dünyaya tanıtılmasının ve sahiplenilmesi gerektiğini ifade eden Başkan Takva, “Burada bulunan yönetimimiz ve iş örgütü temsilcilerinin farkındalığı ve basının dayanılmaz gücü karşısında ben bu işin çok daha iyi bir aşamaya geleceğine inanıyorum, bunu sahiplenelim bunu küçümsememek gerekir. Geçenlerde birisi önümü kesti artık peynir alamaz olduk, peynirin fiyatı eti geçti dedi. Bu iyi bir şeydir bize kızsınlar ama peynirimize hak ettiği değeri bulsun istiyoruz. Sahip olduğumuz ürünler yok pahasına heba olup gitsin istemiyoruz bunlar kayıt altında olsun istiyoruz birileri bunu yapsın istiyoruz. Kahvaltımızı dünyaya tanıtmak bireysel bir çabayla olacak iş değil, bu sizin emeğiniz ben tüm basın mensubu arkadaşları bir taraf olarak görmüyorum burada hepimiz aynı gemideyiz ve her biriniz bu bizim şehrimiz, kültürümüz, değerimiz anlayışıyla sahiplenmenizi rica ediyorum.' Dedi.

 

“EMİNE ERDOĞAN’IN ZİYARETİ GÖLÜMÜZÜ KURTARMASINA VESİLE OLACAK BİR ZEMİN OLUŞTURDU”

 

Van TSO, Deniz Ticaret Odası adında bir oda daha kurduklarını söyleyen Takva, “Çok ıskalanmış bir iş gibi görünebilir, ama Deniz Ticaret Odası’nın kuruluyla beraber bugün Van Gölü sempozyumu ve Emine Erdoğan hanımefendinin kentimize gelip gölümüzü kurtarmasına vesile olacak bir zemin oluşturdu. Oranın başkan yardımcısı Şadan Hanım Van’a o dönem gelip ziyaret ettiklerinde bu süreci bizim yine Yusuf abi ve Fevzi beyin bizzat bu konuyu iletmek suretiyle geldiğimiz nokta gurur vericidir. Binlerce yıldır sürekli kirlenen ama hiç kimsenin bir şey yapmadığı dünyanın en muhteşem coğrafik değeri artık bu günden sonra hepimizin hafızasında korunması gereken bir değer haline geldi.” Dedi.

 

İRAN PAZARI İÇİN BÜYÜK ÇALIŞMALAR GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

Van TSO’nun İran pazarı konusunda yapılan çalışmalarının ve 100 Milyondan fazla kaynakla yapılan revizyon çalışmalarının olduğunu ifade eden Takva, “ Deniz Ticaret Odası’nın kurduk geçen hafta tarıma dayalı besi hayvancılık bölgesinin onaylarıyla eldi bugün tescilli ilk yönetim kurulu toplantısı yapacağız. İşte şehir böyle kalkınacak şimdi yaklaşık 4 Milyon metrekarelik bir alan cumhuriyetten bu yana yüz yıldır hiçbir ekonomik değeri olmayan bir alan önümüzdeki bir iki yıl içerisinde inanılmaz derecede değer kazanan ekonomiye kazandırılan bir alana dönüştürülecek. Yani hiç kimsenin farkında olmadığı bir arazi dağ başında işte şimdi ekonomiye kazandırılacak. Ticaret Sanayi odasının da 2013’de başlayan süreci bu şekilde devam ediyor. İran pazarına erişim konusunda odamızın arkadaşlarımızın paydaşlarımızın göstermiş olduğu performansı hepiniz biliyorsunuz. Oraya 100 Milyondan fazla bir kaynakla yapılan revizyon çalışmasının bilinmesi gerekir.”

 

'TSO ÇALIŞANLARI CANLARI PAHASINA SABAHA KADAR ÇALIŞTI'

 

Van’da yapılan ve yapılacak her faaliyetin içinde bulunduklarını söyleyen Takva, “Shopping Festi anmadan geçmemek gerekiyor. Türkiye’nin üçüncü büyük alışveriş festivalini gündeme getirdik çok başarılı bir süreç oldu. Şehir ışınlandı bugün caddelerde ışıklar görüyorsanız bunu ilk başlangıcını yapan Van TSO çalışanlarını gece sabaha kadar hayatlarını tehlikeye alarak o direklere çıkarak şehir merkezlerini ışıklandırması çabası gerçekleştirmişti. İyi bir lobi gücüne eriştik Van TSO’nun içinde olmadığı bir faaliyet neredeyse olmaz oldu. Belki cismani olarak içinde değiliz ama Van Gölü sempozyumu logolarına baktığınız zaman logomuz oradadır, yanık sempozyumu olacak iki gün sonra yine Van TSO logosu oradadır. Bu samimi destek ve işbirliğiyle alakalıdır. Şahıslarımız orada olmayabilir ama ticaret sanayi odası kurumsal yapısı bu şehirde iyi olan her şeyin içerisindedir.

 

TAKVA: ŞİMDİ DÜNYAYI DAVET ETME ZAMANI

 

Pazar gününe kadar videoların hazırlanarak sosyal medya üzerinden #dünyakahvaltıgünü hashtagi ile paylaşarak tüm kahvaltımızı dünyaya tanıtmak gerektiğini dile getiren Takva, “Şimdi dünyayı davet etme zamanı, Pazar günü saat 11’e kadar tüm videolarımızı hazırlayalım erişebildiğimiz kadar tüm insanlara erişelim il dışında, ülke dışındaki tüm arkadaşlarımıza tüm akrabalarımıza erişim sağlayalım, şimdiden videoları çekip Dünya kahvaltı gününü kutluyoruz, tebrik ediyoruz küçük videolar paylaşılırsa onları da bizim kurumsal sayfalarımızla paylaşırsa birinci sıraya yükselmemizde büyük fayda sağlayacaktır.” Dedi.

Galeri
#dünyakahvaltıgünü Dünyaya bir kez daha Van kahvaltısını duyurma vakti
#dünyakahvaltıgünü Dünyaya bir kez daha Van kahvaltısını duyurma vakti
#dünyakahvaltıgünü Dünyaya bir kez daha Van kahvaltısını duyurma vakti
#dünyakahvaltıgünü Dünyaya bir kez daha Van kahvaltısını duyurma vakti
#dünyakahvaltıgünü Dünyaya bir kez daha Van kahvaltısını duyurma vakti
#dünyakahvaltıgünü Dünyaya bir kez daha Van kahvaltısını duyurma vakti
#dünyakahvaltıgünü Dünyaya bir kez daha Van kahvaltısını duyurma vakti
KREDİ HESAPLAMA
DÖVİZ
USD: 8.58 TL
EURO: 10.11 TL
GBP: 11.85 TL