ANA SAYFA-HABER ODASI-HABERLER-MÜJDELİ HABER KOTA KULLANIIM SORUNU ÇÖZÜLDÜ
MÜJDELİ HABER KOTA KULLANIIM SORUNU ÇÖZÜLDÜ
Eklenme Tarihi : 08.04.2021 05:42

Geçtiğimiz yıldan bu yana kapalı olan Kapıköy Gümrük Kapısı'nın bu süreçteki zararları büyürken Van, ekonomik olarak kayıplar yaşamaya devam ediyor.

 

Kapıköy'ün kapalı olması nedeniyle turizmde yaşanan sorunların yanı sıra sınır ticaretinde de ciddi sorunlar yaşandı. 2020 ve 2021 yılı kotalarının kullandırılmaması bu sorunların en başında geliyor. Van Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılan açıklamda, Cumhurbaşkanı Başşdanışmanı Gülşen Orhan ile Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Özgür Volkan Ağar’ın girişim ve destekleri sonucu kota kullanımına izin verildi.

 

Van TSO'dan konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

'Ülkemiz ve bölgemizin dış ticaret faaliyetlerine önemli katkılar sunan Kapıköy Gümrük Kapısı, Koronavirüs (COVİD-19) salgını kaynaklı olarak 1 yıldır yaya ve araç trafiğine kapalı durumdadır. Bu durum neticesinde Sınır Ticaret Merkezi (STM) kapsamında tahsis edilen 2020 ve 2021 yılı kotalarının kullandırılmasına izin verilmemiştir. Bu da yerel anlamda kent ekonomisinde derin krizler yaşanmasına neden olmuştur.

 

 

Bu çerçevede; İran İslam Cumhuriyeti’ndeki yol çalışmalarının devam ediyor olması, Kapıköy Gümrük Kapısı’nda aktarma alanının olmaması ve gümrük kapısının halen kapalı olması sebebiyle; Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak 2021 yılı STM Kotalarının demiryolu ağı üzerinden kullandırılması noktasında Kapıköy Gümrük Müdürlüğü’ne yetki verilmesi konusunda Ticaret Bakanlığı ile yazışmalar yapılmış, ziyaretler gerçekleştirilmiştir. Yapılan girişimler neticesinde, Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü kotaların demiryolu ile kullandırılmasına izin vermiştir.

 

Verilen izin kapsamında; İlimizde bulunan 125 firmaya 1 milyon 931 bin 250 dolar değerinde 6 bin 437 ton karpuzun, tren yolu ile ithalatına olanak sağlanmıştır. Yapmış olduğumuz girişimlerde bizlere destek olan ve kotaların kullanımı konusunda büyük gayret sarf eden ilimizde 2 dönem milletvekilliği yapmış şu anda Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı görevini yürüten Gülşen Orhan’a minnettar olduğumuzu ifade etmek isteriz. Aynı şekilde Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Özgür Volkan Ağar’a girişim ve desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.

 

Son olarak; Sınır ticareti ile uğraşan üyelerimizin sorununun çözülmesi bizleri mutlu ettiği gibi Odamız tarafından verilen “İthalat Uygunluk Belgesi” gerek 2020 ve 2021 yılı kotalarının kullandırılmaması gerekse pandeminin ekonomiye etkileri nedeniyle ücretsiz olarak verilmiştir.'

KREDİ HESAPLAMA
DÖVİZ
USD: 8.3 TL
EURO: 10.09 TL
GBP: 11.75 TL