Lobi Çalışmaları
Lobi Çalışmaları

VANGÖLÜ SAHİLLERİNE MAVİ BAYRAK

Van Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Van Gölü sahillerinin “mavi bayrak” alması için Türkiye Çevre Eğitim Vakfına (TÜRÇEV) müracaat etti. Müracaatın kabulü sonrası projenin hayata geçirilmesine yönelik tüm iş ve işlemler İlgili Belediye Başkanlığına devredildi.

 

 

KAPIKÖY GÜMRÜK KAPISI MODERNİZASYONU

İlimizin İran’a açılan kapısı olan Kapıköy Gümrük Kapısının modernizasyonun yapılmasına yönelik Başta Sayın Başbakan olmak üzere  kabinede görev yapan tüm Bakanlara konu aktarılmıştır. Modernizasyona ilişkin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Sayın M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU ve Gümrük ev Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Fatih ÇİFTÇİ ile defaten görüşmeler gerçekleşmiştir. Bu girişimler neticesinde Kapıköy Gümrük Kapısının modernizasyonuna başlanmıştır. Modernizasyon 2017 Yılı içinde tamamlanacaktır.    

 

DENİZ TİCARET ODASI TEMSİLCİLİĞİ

3.713 km² lik yüzölçümüyle deniz seviyesinden 1700 metre yükseklikte olan Van Gölü’nde faaliyet gösteren sektör temsilcilerinin gelişerek büyümesi, Sektörde faaliyet gösteren firmaların çıkarlarının korunması, ortak ihtiyaçlarının karşılanması, denizcilik mesleğinin geliştirilmesinin sağlanması, mesleki faaliyetlerin kolaylaştırılması, ortak kuralların oluşturulması ve denizcilik mesleğinin disiplin, ahlak ve dayanışmasının sağlanması amacıyla İlimizde Deniz Ticaret Odası Temsilciliği kurulması yönündeki Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı nezdinde yaptığımız girişimler olumlu sonuçlanmış ve Deniz Ticaret Odası temsilciliği Odamız bünyesinde faaliyetine başlamıştır.

 

FUARLARA KATILIM

İlimizin doğal, kültürel ve tarihi zenginliklerini tanıtmak amacıyla Odamız tarafından birçok fuara katılım sağlanmaktadır. Başta EMITT, Trawel Turkey, YÖREX Fuarları olmak üzere birçok etkinliğe katılım sağlanarak, kentimizin tanıtımı gerçekleşmektedir.   

 

İHRACAT RAKAMLARININ VAN’DA AÇIKLANMASI

Bir sınır kenti olan Van’ın ulusal gündeme taşınması amacıyla TİM tarafından her ay farklı bir kentte açıklanan ihracat rakamlarının İlimizde yapılacak bir organizasyonla açıklanmasına yönelik talebimiz kabul görmüştür. Bu çerçevede TİM, eylül ayı ihracat verilerini Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin de katılımıyla Van Ticaret ve Sanayi Odasında (Van TSO) düzenlenen toplantıda açıklamıştır.

 

YURT DIŞI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLLERİ

Odamız tarafından üyelerimizin yurt dışı ticari potansiyellerinin arttırılması ve karşılıklı ticaretin geliştirilmesi amacıyla İran İslam Cumhuriyetinde Salmas Esnaf Odası , Bosna Hersek’te Tubsiad,   

 

VAN KAHVALTISI TESCİLLENDİ

Van Ticaret ve Sanayi Odası, kent ile özdeşleşen kahvaltının tescillenmesi ve standardının belirlenmesi amacıyla müracaat ettiği Türk Patent Enstitüsü'nden 'Van Kahvaltısı Marka Tescil Belgesi' aldı. Belgenin alımından sonra Türkiye genelinde Van Kahvaltısı adı altında satış yapan işletmelerin gerekli standartları taşıması amacıyla TOBB nezdinde girişimlerde bulundu.

 

ELEKTRİK KESİNİTLERİNDEN KAYNAKLI ZARARLARIN KARŞILANMASI

Üyelerimizden gelen şikayetler üzerine, ilimizde meydana gelen elektrik kesintilerinden kaynaklı elektronik cihazların zarar gördüğü Vedaş’a bildirilmiştir. Vedaş tarafından Odamza gönderilen yazıda elektrik kesintilerinden kaynaklı elektronik cihazların zarar gördüğü tespit edildiği takdirde gerekli işlemlerin yapılarak zararların tazmine dileceği bildirilmiştir.

 

SİGORTA ŞİRKETLERİNİN FAALİYETLERİNİ DURDURMASI

2011 Yılında İlimizde yaşanan deprem sonrasında Birçok sigorta şirketinin İlimizde faaliyetlerini durdurduğu ve acentelik taleplerini kabul etmediği konusunda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nezdinde girişimde bulunulmuştur. Sorunun çözümü için konu VII. Türkiye Sektörel Ekonomi Şurasında gündeme taşınmıştır.  

 

HİJYEN EĞİTİMLERİ

Birçok sektörde görev yapan kişilere yönelik zorunlu hale getirilen Hijyen Eğitimi konusunda Odamız sürecin daha hızlı ilerlemesi amacıyla Halk Eğitim Müdürlüğü ile protokol imzalamıştır. Protokol çerçevesinde eğitimler Odamız bünyesinde gerçekleşmektedir.

 

ET VE SÜT KURUMU VAN KOMBİNASININ FAALİYETE BAŞLAMASI

2011 yılında meydana geşen depremde hasar gören Et ve Süt Kurumu Van Kombinasının yeniden faaliyetlerine başlaması amacıyla Genel Müdürlük nezdinde girişimde bulunulmuştur. Bu çerçevede Modern entegre tesisinin 2015 Yılı yatırım programına alındığı ve inşaat çalışmalarına süratle başlanacağı belirtilmiştir.  

 

İŞKUR TEMSİLCİLİĞİ

Odamızın yoğun girişimleri neticesinde Türkiye İş Kurumu ile Odamız arasında gerçekleşen protokol ile, Van Ticaret ve Sanayi Odası Bünyesinde İşkur Hizmet Noktası oluşturulmuştur. İş başvuruları, işsizlik sigortası başvuruları ve sonuçları, kayıt, şifre işlemleri, açık iş ilanları ve iş hayatına meslek programlarına, kurs ve eğitim vb. birçok alanda hizmet gösteren İşkur’un hizmet noktası olan Odamızda bu işlemler gerçekleştirilebilmektedir.

 

KOSGEB TEMSİLCİLİĞİ

Bu Yönergenin amacı; işletmelere ülke çapında verilecek KOSGEB hizmet ve desteklerinin; yaygın, etkin ve koordinasyon içinde sunulmasını sağlamak üzere Ticaret ve Sanayi/Ticaret/Sanayi Odaları, Ticaret Borsaları, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları/Birlikleri, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri, Organize Sanayi Bölgeleri Yönetimleri, Üniversiteler ve Belediyeler ile işbirliği çerçeve

 

ŞEHİR İÇİ MODERN ULAŞIM;

Şehir içi ulaşımın modern hale getirilmesi ile ilgili çeşitli birçok kez  Büyükşehir Belediyesi ile yazışmalar gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede Belediye Başkanlığı tarafından ek araç tahsisi yapılacağı bildirilmiştir.

 

D YETKİ BELGESİ BİRİMİ;

D Yetki Belgesi almak için ilimizdeki şoförler Diyarbakır’a gitmek zorunda kalıyorlardı. Bu da gidiş geliş yapan vatandaşımızda maliyete neden olmaktaydı. Konu ile ilgili defalarca gerek Büyükşehir Belediye Başkanlığı gerekse Ulaştırma Bakanlığının yetkili birimleri ile yazışmalar gerçekleştirildi. Sonuç olarak D Yetki Belgesi birimi Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete sunulmuştur.

 

MODERN ŞEHİR OTOGARI;

Modern Otogar yapılması ile ilgili Büyükşehir Belediyesi ile irtibata geçilmiştir. Belediyenin konu ile ilgili proje hazırlığı aşamasında olduğu tarafımıza bildirilmiştir.

 

KÖMÜRCÜLER SİTESİ YOL GÜZERGÂHI;

Kömürcüler Sitesi yol güzergahının teknik çalışmalar yapılarak kullanılabilir hale gelmesi ile ilgili Büyükşehir Belediyesi ile yazışmalar yapılmıştır. Belediyeden gelen sonuç yazısında alt yapı sorunlarının programda olduğu ve kısa zamanda çözüme kavuşacağı belirtilmiştir.

 

AKARYAKIT SEKTÖRÜ KREDİ İMKÂNI;

Konu ile ilgili KOSGEB ile yazışma gerçekleştirilmiştir. KOSGEB’den gelen cevap yazısında ivedi bir şekilde akaryakıt sektörü ile ilgili hizmet sunulacağı belirtilmiştir.

 

OTO SANAYİ SİTESİNDE SAĞLIK OCAĞI AÇILMASI;

Sanayi sitesinde meydana gelebilecek yaralanmalar ve benzeri sağlık sorunlarına acil müdahale etmek üzere Halk Sağlığı Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü ile iletişime geçilmiştir. Sonuç olarak  Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından sağlık ocağı açılmıştır.  

 

KAYIT DIŞI ACENTELER;

Haksız kazanç elde ederek turizm acente hizmetinde bulunanların önüne geçilmesi konusunda TÜRSAB ve Van Vergi Dairesi Müdürlüğü ile yazışma yapılmış, sonucunda denetimler artırılmıştır.

 

GIDA İŞLETMELERİ MODERNİZASYON ÇALIŞMASI;

Gıda işletmelerinden üretim alanlarının 2013 yılı sonuna kadar modernize edilmesi istenmiştir; ilimizde yaşanan deprem ve gerekçe gösterilerek 1 yıl ertelenmesi konusunda Gıda Tarım ve Hayvancılık yetkilileri ile iletişime geçilmesi sonucunda; modernize çalışması 1 yıl ertelenmiştir.

 

ANA CADDELERDE SATILIK VE KİRALIK ARAÇLARIN PARK EDİLMESİ;

Şehrimizin ana caddelerinde satılık ve kiralık araçlar park edilerek hem şehir içi trafikte aksaklıklar meydana gelmesi hem de haksız kazanç oluşmasının önüne geçilmesi konusunda Emniyet Müdürlüğü ile iletişime geçilmiştir. Sonuç olarak; 1869 araca çift parktan, 3316 araca yasak parktan, 7118 araca diğer yasak parklardan idari para cezası uygulanmıştır.

 

HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ;

İlimizde Saanen ve Halep Keçileri ile Romanov Koyunu yetiştirilmesi konusunda Yüzüncü Yıl Üniversitesi ile iletişime geçilmiştir. Konu ile ilgili YYÜ Zootekni ve Hayvan Besleme Bölüm Başkanlığı tarafından yapılan incelemeler neticesinde bahse konu hayvanların Van’da yetiştiriciliği ile ilgili denenebileceği ve olumsuzluk gözükmediği tespit edilmiştir.

 

ZABITA NOKTASI;

Oto sanayi sitesinde meydana gelecek olumsuzluklara müdahale etmek üzere zabıta noktası açılması konusunda Tuşba Belediyesi ile iletişime geçilmiş sonuç olarak; Tuşba Belediyesi tarafından konu ile ilgili zabıta noktası kurulacağı cevabı gelmiştir.

 

DÜZENLİ HAYVAN KESİMHANELERİ;

Düzenli hayvan kesimhaneleri açılması konusunda tüm ilçe belediyeleri ile iletişime geçilmiştir. Sonuç olarak Başkale Belediyesinden; 750 m2 alan üzerine laboratuar, veteriner odası, et yükleme odası, soğuk hava deposu, kesim hücresinin yer alacağı bir tesisin ihaleye sunulacağı bildirilmiştir.  

 

ARAŞTIRMA HASTANESİ;

2011 depremi sonrası yıkılan YYÜ Araştırma Hastanesi’nin yeniden hizmete sunulması konusunda YYÜ Rektörlüğü ile iletişime geçilmiştir. YYÜ’ye ait arazinin semt polikliniği, fizik tedavi merkezi ve rehabilitasyon merkezi olarak hizmete sunulacağı belirtilmiştir.

 

SAYISAL TAKOGRAF KART HİZMETLERİ

Ulaştırma Sektöründe faaliyet gösteren firma çalışanlarının almakla zorunlu kılındıkları Sayısal Takograf Kartı İşlemlerinin En Yakın İl olarak Batman’da yapılması ve firmaların zaman ve maddi kayda uğraması nedeniyle Odamız tarafından TOBB nezdinde eğirişimler yapılmış, girişimler neticesinde Odamız bünyesinde sayısal takograf kartı hizmet birimi kurulmuştur.

 

SMMMO DESTEK OFİSİ

Van Ticaret ve Sanayi Odası ile Van Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası arasında imzalanan protokol çerçevesinde Odamız üyesi firmaların kayıt ve tescil işlemlerinde danışmanlık hizmeti sunmak üzere Odamız bünyesinde SMMMO Temsilciliği açılmıştır. Odamız Üyeleri bu hizmete ücretsiz olarak erişebilmektedir.

 

DAİB TEMSİLCİLİĞİ

İhracatçı firmalarımızın iş ve işlemlerinin daha hızlı bir şekilde tamamlanması amacıyla İhracatçılar Birliği ile görüşmeler yapılmış ve Odamız bünyesinde DAİB Temsilciliği hizmete başlamıştır.

 

MENŞE DAVASI 

2015 yılı başlarında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından ilimizde görevlendirilen müfettişlik faaliyet çerçevesinde sınır ticareti işi ile iştigal eden bazı firmalar tarafından geçmiş yıllarda sahte menşe belgesi temin etmek suretiyle usulsüzlük yapıldığı belirtilerek cezai müeyyide uygulanmıştır. Bu sebeple firmaların ithalat uygunluk belgeleri iptal edilerek, süre uzatım işlemleri gerçekleşmemiştir.

 

Yaşanan mağduriyet sonrasında firmalarımız ve Odamız tarafından bahse konu menşe belgelerinin sahte olmadığı ilgili kurumlar nezdinde tespit ettirilmiş ve firmalara uygulanan cezalar iptal edilmiştir. 

LOBİ TAKİP ÇİZELGESİ

(2013-2016 YIILARI ARASI)

KONU

GİRİŞİM TARİHİ

GİRİŞİMDE BULUNULAN KURUM

KULLANILAN TEKNİKLER

GELİŞMELER

SONUÇ

FAYDA

Kapıköy Sınır Kapısı Modernizasyonu

2013 ve 2016 yılları ( yazışmalar fazla olması nedeniyle arşivimizde kayıtlı bulunmaktadır.)

Dış Ticaret Müsteşarlığı-TOBB-Ekonomi Bakanlığı-Gümrük ve Ticaret Bakanlığı-Valilik-Başbakan Yardımcıları-Maliye Bakanı-Kalkınma Bakanı-İhracat Genel Müdürlüğü-İl Özel İdaresi-Kapıköy Gümrük Müdürlüğü

Resmi Yazılar-ikili görüşmeler-raporlar sunulması

İlgili bakanlıklar tarafından defalarca Sınır ticareti ile ilgili veriler istenmiş ve görüşmeler yapılmış, toplantılar organize edilmiştir.

24.08.2016 tarihinde Gümrük ve Ticaret Bakanı, Bakan Yardımcısı- TOBB Başkanı ve bir çok yetkilinin katılımı ile 70 milyonluk bir yatırım bütçesi ile 10 bin m2 lik alanın temel atma töreni gerçekleşmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

İran ile yapılan ticaret hacmimizin artması öngörülmektedir. İranlı turistlerin giriş ve çıkışlarında yaşadıkları bir takım sorunlar giderilecektir. Kapının transit geçişe açılma durumu gündeme gelecektir.

Sigorta şirketlerinin faaliyetlerini durdurması

30.10.2013/1056

TOBB/Sigorta Acenteleri İcra Komitesi

Resmi yazışma ve telefon görüşmeleri

 

TOBB’dan 28.03.2014/6651 sayılı gelen yazı ile konunun VII. Türkiye Sektörel Ekonomi Şurasında gündeme alınacağı belirtilmiştir.

 

 

 

Sigorta acenteliği konusunda tüm şirketlerin ilimizde faaliyet göstermesi sağlanarak 1milyonluk kentimizde her vatandaşın istediği şirketten sigortasını yapması sağlanmıştır.

Et ve Süt Kombinasının Modern hale getirilmesi

30.09.2013/973

03.03.2014/301

Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü

Resmi Yazışma

31.03.2014/2338 sayılı gelen yazı.

Kombinanın avam projesinin İller Bankasına gönderildiği, Erciş yolu üzerinde merkeze 22 km uzaklıkta 200.000 m2 lik bir arazinin Valilikten talep edildiği çalışmaların son aşamaya geldiği belirtilmektedir.

 

 

 

 

Hayvancılık ile uğraşan tüccarımız ve vatandaşımızın modern koşullarda kesim işlemlerini yapması, yetiştirilen hayvanların ve süt ürünlerinin satın alınarak maddi kaynağın sağlanması,

Gıda işletmelerinin modernizasyon çalışmalarının 1 yıl ertelenmesi

29.11.2013/1163

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü

Resmi Yazışma

10.12.2013/12512

Konu bakanlığa aktarılmış sonuç olarak 1 yıl ertelenmiştir. 

Deprem sonrası meydana gelen ekonomik kriz nedeniyle, işletmelerin yeniden modernize edilmesi büyük maliyetler oluşturacaktı, girişimler sonucunda çalışmanın 1 yıl ertelenmesi gıda üreticilerinde rahatlamaya neden olmuştur.

 

 

D Yetki belgesi ofisinin Van’da hizmet vermesi

02.09.2013/871

02.09.2013/871

02.05.2014/603

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı-

Van B.Ş.B.

Resmi yazışmalar- Bakanlıklarla ikili ilişkiler Büyükşehir Belediyesi Yetkilileri ile yapılan görüşmeler

12.09.2013/13440

Yapılan yazışmalar sonuç vermemesine rağmen 2014 yılında ilimizin Büyükşehir olması ile beraber belediyemiz bünyesinde D Yetki belgesi ofisi V Yetki belgesi ofisi olarak hizmet vermektedir.

Daha önce Diyarbakır’ a gitmek zorunda kalan taşımacılık sektörü esnafı, ofisin Van’da hizmet vermesi ile meydana gelen ulaşım ve konaklama maliyetinden kurtulmuş oldular.

Kömürcüler Sitesi yol güzergâhının düzenlenmesi

26.08.2013/827

Van Büyükşehir Belediyesi

Resmi yazışmalar ve yapılan sektör toplantısında Belediye yetkililerine konunun sözlü aktarılması

04.09.2013/1405 sayılı gelen yazı

Bahse konu yol güzergahında platform çalışmaları başlatılarak teknik ve resmi takip işlemleri devam etmektedir.

 

 

 

Yol güzergahının kullanılamaz olması bir takım aksaklıklar meydana getirmekteydi ancak çözüme ulaşması sonucu sıkıntılar aşılmış oldu.

 

 

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde Saanen ve Halep Keçileri ile Ramanov Koyunu yetiştiriciliği yapılması

01.11.2013/034

Yüzüncü Yıl Üniversitesi

Resmi Yazışma

07.11.2013/80 Y.Y.Ü. Zootekni ve Hayvan Besleme Bölüm Başkanlığından gelen yazı

Saanen ve Halep Keçilerinin ilimizde yetiştiriciliğinin yapılabileceği, Ramanov Koyun yetiştiriciliğinin ise deneme amaçlı yetiştirilebileceği belirtilmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

Doğurganlık ve süt verme oranlarının fazla olması nedeniyle üreticiye maddi kazanç sağlaması.

Cumhuriyet Caddesi ve işlek noktalarda satılık ve kiralık araçların sergilenmesi

30.12.2013/1270

İl Emniyet Müdürlüğü

Resmi Yazışma

13.01.2014/64032 sayılı gelen yazı

Gelen yazıda 7118 araca para cezası uygulandığı ve denetimlerin daha fazla artırılacağı belirtilmiştir.

Satılık ve kiralık araçların ana caddelerde park etmesi he trafikte olumsuzluk yaratmakta hem de haksız kazanca neden olmaktadır. Galericiler sitesinde bu işle iştigal eden ve vergisini veren esnafımızı zarar uğratmaması asına konu gündeme alınmıştır.

Kayıt Dışı acentelerin denetlenmesi

12.11.2013/1093

İl Defterdarlığı

TÜRSAB

Resmi Yazışma

19.12.2013/20215 (TÜRSAB)

29.11.2013/3302

(İl Defterdarlığı)

 

Haksız kazanca neden olan olumsuzluğun önüne geçilmesi denetimlerin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ de içine katılarak detaylandırılması belirtilmiştir.

Vergisini veren ve TÜRSAB’a bağlı acentelerin mağduriyetinin giderilmesi

Oto Sanayi Sitesinde Zabıta Noktası açılması

03.12.2014/1080

Tuşba Belediye Başkanlığı

Resmi yazışma

07.01.2015/014

en kısa zamanda belirlenen yerlere zabıta noktası yapılacağı belirtilmiştir.

Denetimin artırılması sanayi sitesinde alakasız işlerin ticaretinin yapılmasının önüne geçilmesi,

Düzenli hayvan kesimhanelerinin yapılması

04.10.2013/989

Van Büyükşehir Belediyesi ve ilçe Belediye Başkanlıkları

Resmi Yazışma

30.10.2013/926 Başkale Belediyesi

Başkale Belediyesinden; 750 m2 alan üzerine laboratuar, veteriner odası, et yükleme odası, soğuk hava deposu, kesim hücresinin yer alacağı bir tesisin ihaleye sunulacağı bildirilmiştir.  

 

Üreticilerin hayvanlarını modern ortamlarda tüketime hazır hale getirmesi sağlanmıştır.

Sanayi sitesinde Sağlık Ocağı açılması

10.11.2014/1008

Tuşba Belediye Başkanlığı

Resmi Yazışma

15.12.2014/19984 Van Halk Sağlığı Müdürlüğü

Konu ile ilgili Tuşba Belediyesi ile Halk Sağlığı Müdürlüğü yer tahsisi konusunda görüşmeler devam etmektedir. En kısa zamanda Sağlık Ocağı açılacağı belirtilmiştir.

 

 

 

Sanayi sitesinde yapılan işlerin riskleri göz önüne alınarak meydana gelebilecek sakatlanmalar ve yaralanmalara acil müdahale edilmesi sağlanacaktır.

Şehir içi ulaşımın modern hale gelmesi

02.05.2014/602

Büyükşehir Belediye Başkanlığı

Resmi Yaazışma-Büyükşehir Belediyesi ile yapılan ikili görüşmeler ve Büyükşehir Belediyesinin Stratejik Plan çalışmaları döneminde bir araya gelinerek bu konu belirtilmiştir.

 

Konu ile ilgili Büyükşehir Belediyesi bir çok çalışma yaparak ilçelerden şehir merkezine modern otobüslerle yolcu taşınması ve şehir merkezinde modern obüslerin hizmet vermesini sağlamıştır.

1 milyon nüfusu aşkın bir kent olarak büyük ve modern araçlarla taşımacılığın yapılması.

Elektrik Kesintilerinden Kaynaklı Zararlar

31.10.2014/992

Van Gölü Elektrik Dağıtım A.Ş.

Resmi Yazışma

27.11.2014/923 sayılı gelen yazı

Kesintilerden kaynaklı meydana gelen zararın karşılanacağı belirtilmiştir.

Kent sakinleri ve ticaret erbabının olası elektrik kesintilerinden meydana gelen zararlarının karşılanmasının bilinmesi, oluşacak maddi zararın ortadan kalkmasını sağlamıştır.

 

 

 

Sayısal Takograf Birimi

09.04.2014/459

TOBB

Resmi Yazışma

01.10.2014/18770 sayılı yazı

TOBB ile Van TSO arasında imzalanan protokolle Sayısal Takograf birimi hizmet vermeye başlamıştır.

Takograf kartı almak üzere Şırnak ve Batman’a gitmek zorunda kalan taşımacılık ile urşanlar artık bu işlemlerini Van TSO’dan yapabilecekler.

 

 

 

Deniz Ticaret Odası Temsilciliği

26.02.2014/298

TOBB

Resmi Yazışma ve Başbakan Sayın Binali Yıldırım ’ın Ulaştırma Bakanı Olduğu dönemde kendisi ile yapılan ikili görüşmeler

 

Van Deniz Ticaret Odası Temsilciliği Odamız bünyesinde hizmet vermektedir.

3.713 km2 yüzölçümü ile ülkemizin en büyük gölü olan Van Gölü’nde balıkçılık ve deniz ulaşımı ile uğraşanların çıkarlarının korunması ve mesleki faaliyetlerinin kolaylaşması sağlanacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İhracat Rakamlarının ilimizde açıklanması

27.11.2013/1143

Ekonomi Bakanlığı

Resmi Yazışma

 

Yapılan görüşmeler neticesinde 01.10.2014 tarihinde ekonomi bakanı Sayın Nihat Zeybekçi ve TİM Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımı ile Ekim ayı ihracat rakamları ilimizde gerçekleşti.

 

Sınır kenti olan ilimizin İran ile yapmış olduğu ticaret bu toplantıda gündeme alınmıştır. Ekonomi Bakanının toplantıda bulunması ilimiz tüccarına moral vermiştir. Ayrıca yaşanan sorunlar tüccarımız tarafından gündeme getirilmiştir.

KOSGEB Temsilciliği Açılması

14.02.2014/234

KOSGEB

Resmi Yazışma

30.04.2014 tarihinde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından açılışı gerçekleştirilmiştir.

 

 

Özellikle Oda üyelerimizin KOSGEB’e gitmeden birçok işlemlerini gerçekleştirmek üzere destek sunulmaktadır. Ayrıca yeni girişimcilere destek olmak üzere girişimcilik eğitimi verilmektedir.

 

Hijyen Eğitimleri Yapılması

24.06.2015

İpekyolu Milli Eğitim Müdürlüğü

tarihine Van İpekyolu Halk Eğitim müdürlüğü ile Protokol imzalanmıştır.

2016 Ekim ayı itibari ile 1015 kişiye kurs verilmiştir.

Su ile Temas-Fırıncılık-Pastacılık-Lokantacılık-Berberler-Kreşler- Süt Ürünleri-Et Ürünleri alanlarında çalışanlara eğitim verilmiştir.

Gıda sektöründe çalışanlar için yasal zorunluluk olan hijyen eğitimleri odamız tarafından verilmektedir.

Mal alımlarının yerel esnaftan yapılması

 

Valilik-Kamu Hastaneleri Birliği- DMO

 

08.11.2016 tarihinde odamız üyeleri ile DMO bir araya gelmiştir.

Toplantıda yerel üreticiden mal alımları yapılması gündeme alınmıştır. Bu noktada yerel üreticilerin DMO Van Şubesine başvurmaları gerektiği belirtilmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yerel üreticinin Devlet Malzeme Ofisi ile anlaşarak ürünlerini devlete satabilmesinin önü açılmıştır.

Çevre Yolu 5. Etap İmar Uygulamasının bir an önce tamamlaması

04.02.2015-92

Çevre Şehircilik Bakanlığı

Resmi Yazışma

24.03.2015-310.03

1. ve 2. Etapta mera vasıflı taşınmazların yer alması nedeniyle tahsis değişikliği işlemleri için Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile görüşmeler devam etmektedir.

Çevre Yolunun sona ermesi ile şehir trafiğinde yaşanan sorunların son bulması.

Akaryakıt Sektörüne KOSGEB’den kredi imkanı sağlanması

26.03.2015/248

KOSGEB Van Müdürlüğü

Resmi Yazışma

03.04.2015/464 sayılı gelen yazı

18 eylül 2009 tarihli Bakanlar kurulu Kararı ile KOSGEB’in geliştirilmesinden sorumlu olduğu kobiler içerisinde yer alması nedeniyle akaryakıt sektörü desteklenmektedir.

 

 

 

 

Kaçak akaryakıt satışının fazla olması nedeniyle resmi çerçevede ticaret yapan petrol istasyonlarının yaşamış oldukları ekonomik sıkıntılarının bir nebze de olsa giderilmesi.

Van Gölü Sahillerine Mavi Bayrak Alınması

2015 yılı Van B.Ş.B. ve Van TSO ortak girişimi

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV)

İkili Görüşmeler-Yazışmalar

12.08.2015 tarihinde VanTSO da toplantı yapıldı. Tüm belediyeler davet edildi.

Tuşba Belediyesi sınırlarında yer alan ayanıs Sahili Mavi Bayrak almaya hak kazandı. 200 metrelik plaj yapılması kararlaştırıldı.

 

Kentin turizm değerlerinden olan Van Gölü’nün temizliği onaylanmış oldu,

Yıkılan Araştırma Hastanesinin yeniden hizmet vermesi

20.05.2015/420

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörlüğü

Resmi Yazışma

26.05.2015/795

2011 depremi sonrası yıkılan YYÜ Araştırma Hastanesi’nin yeniden hizmete sunulması konusunda YYÜ Rektörlüğü ile iletişime geçilmiştir. YYÜ’ye ait arazinin semt polikliniği, fizik tedavi merkezi ve rehabilitasyon merkezi olarak hizmete sunulacağı belirtilmiştir.

Acil durumlarda Bölge Hastanesinin ve Üniversite Hastanesinin uzakta olmasından kaynaklı meydana gelen sıkıntıların önüne geçilmesi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İskele Caddesinin çift yönlü trafiğe açılması

24.02.2016/460

Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı

Resmi yazışma ve ikili görüşmeler

24.02.2016/460 sayılı gelen yazı

Ulaşım ana planı kısa dönem iyileştirme çalışmaları kapsamında konu ele alınarak girişimler devam etmektedir.

 

 

 

 

İskele Caddesi üzerinde bulunan işyerlerinin müşteri potansiyeli artarak transit güzergah pozisyonundan kurtulması gerçekleşecektir.

Türkiye-İran İhracat Fuarı ve Zirvesine katılım ve destek hakkında

11.10.2016

Bölge Ticaret ve Sanayi Odaları

Resmi yazışma

-

Iğdır-Ağrı-Yüksekova başta olmak üzere birçok bölge odası tarafından üyeler fuarımıza yönlendirilmiştir

 

 

 

 

 

 

 

 

Fuar sadece Vanlı Esnafı içerecek şekilde değil de tüm bölge illerinde gelen tüccar ve esnafın katılımı ile genişletilmiştir.

Van Shopping-Fest (Alış Veriş Festivali)

2014-2015-2016 yılları

Kültür ve Turizm Bakanlığı- Van
Valiliği- Van Büyükşehir Belediyesi-DAKA-VEDAŞ- İran Sınır illeri Ticaret Odaları ve Yerel Yönetimleri-

Resmi yazışmalar ve ikili görüşmeler

 

2014-2015 ve 2016 yıllarında 15 Mart 5Nisan tarihleri arasında İran vatandaşlarının Nevruz tatillerinde ülkemize seyahat etmeleri fırsata çevrilerek indirimler-eğlenceler-konserler ve benzeri etkinlikler yapılmıştır. Bu sayede turistler ilimizde konaklayarak ekonomiye katkı sunmuşlardır. 

 

 

Kent ekonomisinde doping etkisi yaratması.

Farsça Dil Eğitimi

 Eylül-Ekim 2016

DAKA

Proje başvurusu

26 Eylül 2016 ile 24 Ekim 2016 tarihleri arasında Odamız hizmet binasında gerçekleşmiştir. 30 kişi eğitime katılmıştır.

Özellikle dış ticaret ile uğraşan üyelerimiz eğitime katılmışlardır.

Sınır ticareti kapsamında sürekli İran’a seyahat eden üyelerimizin aldıkları eğitim ikili ilişkilerin geliştirilmesine fayda sağlayacaktır.

Üretici Firmaların Odamız girişinde ürünlerini ücretsiz olarak sergilemesi

11.05.2016/218

Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı

Resmi Yazışma

OSB tarafından firmalara bilgi verilmiştir.

Odamız giriş katında yer alan 22 stantta üretici firmalarımız ürünlerinin tanıtmaktadırlar.

Odamıza gelen üyelerimiz başta olmak üzere il dışı ve yurt dışından gelerek odamız ile iletişime geçen kurum-firma ve işadamlarının üretici firmaları tanımasını sağlamıştır.

Ana Muhalefet Partisi CHP heyetine kent sorunları ile ilgili brifing verilmiş konunun meclis gündemine getirilmesi rica edilmiştir.

15.05.2016

Cumhuriyet Halk Partisi

İkili görüşme

Konu CHP Grup Toplantısında gündeme getirilmiştir.

Konu ile ilgili Mayıs 2016 tarihinden sonra CHP Grup Başkanlarının da içinde bulunduğu 3 ayrı heyet odamızı ziyaret etmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kentimizin sorunları Türkiye Büyük Millet Meclisinde gündeme getirilmiştir.

Van Gölü çevre etkinliği ve Akdamar adasının temiz tutulması konusu

31.05.2016

İl Kültür Turizm Müdürlüğü

Resmi yazı ve ikili görüşmeler

Olumlu sonuçlanmıştır.

İl Kültür Müdürlüğü ve Gevaş Belediyesi de etkinliğimize katılım sağlamışlardır

Kentimizin en önemli turizm değerlerinden olan Van gölü ve Akdamar adasının çevre temizliğini

İran’a ihracat yapan üyelerimizin demiryolu ulaşımında yaşadığı sorunlar hakkında

28.09.2016/409

19.11.2015/758

19.11.2015/759

TCDD 5. Bölge Müd.

TCDD Genel Müdürü Ömer Yıldız

TCDD 5. Böl. Müd.

Resmi yazışma

01.12.2015/123087

01.12.2015/120744

Mağduriyetin giderilmesi amacı ile çalışmalar yapılmaktadır.

Boş vagon bulamayan ihracatçıların sıkıntıları çözülerek diğer yollarla oluşacak ulaşım maliyetlerinin önüne geçilecektir.

Atık su tesislerini,n hayat geçirilmesi

29.09.2016/412

İl-bank

Resmi yazışma

14.10.2016/251-40 tarihinde cevap gelmiştir.

Talep olması halinde finansman temini yapılacaktır.

Van Gölü’nün temiz tutulması

Kentimizde İnşaat Malzemecileri Sitesi yapılması hakkında

30.09.2016

Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı-Van Valiliği

Resmi Yazışma-ikili görüşmeler

Bir çok kez bir araya gelinerek konu ile ilgili gündem oluşturulmuştur.

Proje Belediye tarafından olumlu bulunmuştur.

Şehir merkezinde dağınık bir şekilde hizmet veren esnafın şehir dışında istihdam edilmesi ile sektörün kümelenmesi ve şehir merkezinde yaşanan trafik sorunu ve çarpık yapılanmanın önüne geçilecektir.

 

DAKA Yatırım Destek Ofisi’nin Odamız hizmet binasında hizmet vermesi

12.10.2016/431

Doğu Anadolu Kalkınma ajansı

Resmi Yazışma-ikili görüşme

 

Konu ile ilgili DAKA Genel Sekreterliği ile bir araya gelinerek değerlendirmelerde bulunmuştur.

 

Hizmet almak üzere Odamıza gelen üyelerimizin DAKA hizmetleri noktasında da odamız hizmet binasında işlemlerini yapabilmesi sağlanacaktır.

 

 

 

Vergi Terkini hakkında

14.10.2016/özel

TBMM tüm Milletvekilleri

Resmi yazışma

Devam ediyor

 

Vergi borçlarının terkin edilmesi halinde deprem sonrası mücbir sebep hali nedeniyle ödenemeyen borçların affedilmesi sağlanacak kent ekonomisinde büyük etkiler yaratacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

İran/Hoy-Razi yolunun genişletilerek araç geçişine uygun hale getirilmesi

07.11.2016/özel

Hasan Ruhani İran Cumhurbaşkanı

Resmi yazışma

Devam ediyor

Salmas/Hoy/Urmiye Ticaret ve Sanayi Odaları ve Belediye yetkilileri ile bir araya gelinen platformlarda konu gündeme getirilmiştir.

Kara yolu ile ithalat ve ihracat yapan üyelerimiz başta olmak üzere yol güzergahını kullananların ulaşımda rahatlamasına neden olacaktır.

Sigorta şirketlerinin bölgemizden çekilmesi-yangın poliçelerinin kesilmemesi

08.12.2016/525-524-526

Hazine Müsteşarlığı-Türkiye Sigorta Birliği-TOBB Sigorta Müdürlüğü

Resmi yazışma

Devam ediyor

 

Acentelerin yaşamış olduğu maddi sıkıntı ortadan kalkarak, vatandaşın sigortacılığa karşı güveni artacaktır.

 

 

LOBİ TAKİP ÇİZELGESİ İNDİR

Galeri
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
KREDİ HESAPLAMA
DÖVİZ
USD: 5.78 TL
EURO: 6.43 TL
GBP: 7.46 TL