ANA SAYFA-HABER ODASI-DUYURULAR-İRAN-İŞ BİRLİĞİ TEKLİFİ
İran-İş Birliği Teklifi
Eklenme Tarihi : 23.07.2020 10:51

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından 22.07.2020 tarihiinde gönderilen yazıda; Ticaret Bakanlığı'nın Tahran Ticaret Müşavirliğimizden aldığı yazıya atfen; İran Tarım Seferberliği Bakanlığı ile bir toplantı gerçekleştirildiği ifade edilmektedir.

Söz konusu toplantıda; bitki sağlığı ve güvenliği, geleneksel tıp, organik ürünler ve bitkisel ilaç alanında iki ülke arasında teknik iş birliği anlaşması imzalanmak istendiği, İran'ın ihraç ürünleri olan safran, mantar, hurma, kuru üzüm, lavanta, gül, kekik, nar, çamfıstığı kabuğu vb. diğer bazı bitki ve bitkisel ürünler için ülkemizdeki ilgili kurumlarla iş birliği ve gerekli durumlarda ortak markalaşma çabalarına girmek istendiği belirtilmektedir.

Ayrıca, nar çekirdeğinin yağını almak için ülkemizde teknolojisi bulunan bir şirketle İran'da ortak yatırım yapılmasının arzu edildiği dile getirilmektedir. Ek olarak, meyve-sebze kurutma, kuruyemiş dezenfektanı, paketleme, ambalajlama ve otomatik hasat makinelerine ihtiyaç duyulduğu ve söz konusu makineleri Türkiye'de üreten veya satan firmalarla tanışmak istedikleri, ülkemizin olumlu yatırım ortamı ve pazar olanakları nedeniyle Türkiye'de ortak yatırım yapılabileceği vb. hususları üzerinde durulmaktadır.

Toplantıda belirtilen hususlarla ilgilenen firmalarımızın M. Hasan Ebrahimi - Zist Atisazan Sabz (zas_green@hotmail ; 0098 912 803 30 50) iletişim bilgileri kanalıyla irtibata geçmelerinin mümkün olacağı belirtilmiş olup, firmalarımızın İran tarafı ile irtibata geçmeden önce Tahran Ticaret Müşavirliğimizin web sitesini

https://ticaret.gov.tr/yurtdisi-teskilati/guney-asya/iran/raporlar ) ziyaret etmeleri ve gerekli durumlarda Müşavirliğimizle temasa geçmelerinde fayda görülmektedir.

 

 

KREDİ HESAPLAMA
DÖVİZ
USD: 7.95 TL
EURO: 9.41 TL
GBP: 10.42 TL